Muže při pobytu na Šalamounových ostrovech zabila nevybouchnutá munice z druhé světové války

Šalamounovy ostrovy zasáhla tragédie. Jednoho mrtvého a tři zraněné si vyžádala exploze staré americké bomby z druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na Šalamounových ostrovech explodovala bomba z druhé světové války, která zabila jednoho muže a další tři lidi zranila. K výbuchu došlo během finanční sbírky v hlavním městě Honiara. Pořadatelé akce zapálili oheň, aby si uvařili jídlo. Nevěděli však, že se přímo pod ním nachází nevybuchlá munice z druhé světové války. Podle informací se jednalo o starou americkou výbušninu.

Zapomenutá munice patřila Američanům

Americký projektil o průměru 105 mm tam ležel od druhé světové války. Příbuzní z Hilly jsou z tragické nehody zdrceni. Tento případ však není ojedinělý. Za pouhých devět měsíců je to už druhý výbuch munice, který měl tragické následky. Při jeho výbuchu byli zabiti dva australští a britští muži, kteří v hlavním městě hledali bomby z druhé světové války.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdo nese vinu za explozi?

Tragická nehoda vyvolala spoustu otázek, kok je jejím viníkem. Tato bomba byla spolu s další americkou municí přivezena během druhé světové války pro boj s Japonskem. Nevybuchlé munice se na ostrovech po celém Pacifiku nachází pravděpodobně mnohem více, než se čekalo. Odhadem se jedná až o tisíce nebezpečných bomb. Kromě bomb se dá očekávat, že je možnost nalezení granátů nebo dělostřelecké munice. Zatímco některé kusy byly zapomenuty, jiné jednoduše nevybuchly a zůstaly tam.

Jaké je do budoucna možné řešení tohoto problému?

Norsko, USA, Nový Zéland a Austrálie vyvíjejí čím dál větší úsilí k nalezení a odstranění nevybuchlé munice z mnoha zasažených ostrovů. Existují však obavy, že je tato snaha nedostačující a hrozí velké riziko, že bude nadále docházet k podobným nehodám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místní obyvatelé doufají, že Američané budou reagovat na tyto dvě tragické nehody, které se staly v rozmezí jednoho roku. Velvyslanec USA na ostrovech prohlásil, že vláda Spojených států bude nadále podporovat úsilí o odstranění nevybuchlé munice ze Šalamounových ostrovů.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky