Muže při pobytu na Šalamounových ostrovech zabila nevybouchnutá munice z druhé světové války

Šalamounovy ostrovy zasáhla tragédie. Jednoho mrtvého a tři zraněné si vyžádala exploze staré americké bomby z druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na Šalamounových ostrovech explodovala bomba z druhé světové války, která zabila jednoho muže a další tři lidi zranila. K výbuchu došlo během finanční sbírky v hlavním městě Honiara. Pořadatelé akce zapálili oheň, aby si uvařili jídlo. Nevěděli však, že se přímo pod ním nachází nevybuchlá munice z druhé světové války. Podle informací se jednalo o starou americkou výbušninu.

Zapomenutá munice patřila Američanům

Americký projektil o průměru 105 mm tam ležel od druhé světové války. Příbuzní z Hilly jsou z tragické nehody zdrceni. Tento případ však není ojedinělý. Za pouhých devět měsíců je to už druhý výbuch munice, který měl tragické následky. Při jeho výbuchu byli zabiti dva australští a britští muži, kteří v hlavním městě hledali bomby z druhé světové války.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdo nese vinu za explozi?

Tragická nehoda vyvolala spoustu otázek, kok je jejím viníkem. Tato bomba byla spolu s další americkou municí přivezena během druhé světové války pro boj s Japonskem. Nevybuchlé munice se na ostrovech po celém Pacifiku nachází pravděpodobně mnohem více, než se čekalo. Odhadem se jedná až o tisíce nebezpečných bomb. Kromě bomb se dá očekávat, že je možnost nalezení granátů nebo dělostřelecké munice. Zatímco některé kusy byly zapomenuty, jiné jednoduše nevybuchly a zůstaly tam.

Jaké je do budoucna možné řešení tohoto problému?

Norsko, USA, Nový Zéland a Austrálie vyvíjejí čím dál větší úsilí k nalezení a odstranění nevybuchlé munice z mnoha zasažených ostrovů. Existují však obavy, že je tato snaha nedostačující a hrozí velké riziko, že bude nadále docházet k podobným nehodám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Místní obyvatelé doufají, že Američané budou reagovat na tyto dvě tragické nehody, které se staly v rozmezí jednoho roku. Velvyslanec USA na ostrovech prohlásil, že vláda Spojených států bude nadále podporovat úsilí o odstranění nevybuchlé munice ze Šalamounových ostrovů.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články