Ruské Car-dělo je největší svého druhu na světě. Nahánělo hrůzu svou velikostí a hmotností, v boji však použito nikdy nebylo

Car-dělo bylo vyrobené v Moskvě roku 1586 a jedná se o největší dělo svého druhu na světě. Velikostí a kalibrem ho překonala pouze hrstka jiných konkurentů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O výrobu Car-děla se postaral v roce 1586 Andrej Čechov. Dělo bylo určeno pro cara Fjodora a díky své délce 5,34 metru a váze 39,3 tuny se jedná o největší dělo svého druhu na světě. Má kalibr 890 mm a zdobení reliéfem cara s korunou a železem na koni, které navíc doplňují tři nápisy. Po výrobě bylo dělo nejdříve umístěno na předpolí Kremlu, na Rudém náměstí uvnitř opevnění. Náboje představovaly kamenné koule o hmotnosti 800 kg. Ty se ale bohužel na rozdíl od děla nedochovaly.

Při požáru shořela dřevěná lafeta děla

Dělo bylo v 18. století přemístěno jako vojenský pomník ke kremelské zbrojnici. Když v roce 1812 Napoleon Bonaparte okupoval Moskvu, shořela při požáru dřevěná lafeta děla. V roce 1834 byly vyrobeny železné koule, které vážily 1,97 tuny. Ty byly umístěny vedle děla i přesto, že se z něj tyto koule nedaly střílet. V roce 1835 byla navíc v Petrohradě odlita železná lafeta děla podle projektu A. briullowa a de Wittea.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Dělo ve skutečnosti nebylo použito v boji

V roce 1960 bylo dělo opět přesunuto, tentokrát na místo poblíž Cara Kolokulu, kde stojí dodnes. V současné době slouží jako historická atrakce pro turisty. Zajímavé je, že podle legendy toto dělo nikdy nebylo schopno střelby, a ani jednou se z něj nestřílelo. Tu však částečně vyvrátila analýza děla provedená v roce 1980, která zjistila, že byl z děla vystřelen minimálně jeden náboj, nebylo však nikdy použito přímo v boji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle kalibru je druhým největším dělem na světě

Co se týče kalibru, je Car-dělo druhým největším na celém světě. Překonal ho pouze americký moždíř zvaný Little Davis.  Velikostí jej překonalo německé dělo s názvem Dora, které bylo vyrobeno v roce 1937. Dora měla ráži 800 mm, délku hlavně 32,48 m a vážilo 1 350 000 kg. V té době se jednalo o obrovské zbraně, které naháněly hrůzu už jen svou velikostí a hmotností.

Zdroj: GunsFandom, RBTH

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky