The Great Panjandrum: Zbraň, která měla rozmetat obranu nepřítele. Málem ale pozabíjela vlastní velitele

Druhá světová válka přála mnoha nápadům, které se mohly zdát bláznivé, ale nakonec se ukázaly jako účinné. Jiné ovšem byly nebezpečné i svým tvůrcům.

i Zdroj fotografie: British Government / Public Domain
                   

Když se spojenci připravovali na vylodění v Normandii, měli jasno – bude zapotřebí speciální technika. Zkušenosti z Dieppe jim ukázaly, že zdolat pobřežní opevnění není jednoduchá záležitost. Proto vyvinuli celou řadu unikátních zbraní, například plovoucí tanky, stroje k odminování terénu a další. Ovšem existují i projekty, které se jim nepovedly a nemohly být ani nasazeny. Takovým je i The Great Panjandrum.

Zbraň, co prorazí otvor pro tank

Jedním z požadavků britských plánovačů operace bylo, zda by jim inženýři neposkytli nějakou zbraň k proražení betonových překážek či bunkrů, kterých bylo na pobřeží Francie velmi mnoho. Chtěli, aby byla schopna vytvořit otvor pro průjezd tanku ve zdi, jež měřila tři metry na výšku a více než dva metry na šířku. Zároveň by musela být použitelná hned v prvních vlnách vylodění, tedy přepravitelná na výsadkovém člunu.

iZdroj fotografie: Louis Klemantaski / Public Domain

Technici spočítali, že k něčemu takovému by potřebovali minimálně jednu tunu výbušnin. Otázkou bylo, jak takový náklad k překážce přes moře a pláž dostat. Tak se zrodil na papíře skvěle vypadající nápad zbraně nazvané The Great Panjandrum. Šlo o dvě dřevěná kola o průměru tři metry, která by spojoval středový buben s výbušninou. Po stranách kol měla být sada raket pro roztočení stroje, s rychlostí až 100 kilometrů v hodině.

Neustálé změny směru a selhání

Zařízení bylo v září 1943 hotové a mohlo se začít s jeho testováním. Ačkoli byla zbraň tajná, nic se utajit nepodařilo, protože vybrané místo bylo cílem výletníků. Technici připevnili na kola jen omezený počet raket. Po jejich odpálení se ukázalo, že zbraň se chová nepředvídatelně. Nedokázala udržet směr, vychylovala se a často i převrátila. Technici se snažili přidat třetí kolo, měnit umístění a počet raket, nebo instalovat řídící lanka. Nic nepomáhalo.

iZdroj fotografie: Louis Klemantaski / Public Domain

V lednu 1944 proběhl závěrečný test, který sledovala i řada vysokých vojenských funkcionářů. Jakmile se odpálily rakety, stroj se začal opět chovat nepředvídatelně. Málem porazil kameramana a sledující hodnostáři raději prchali z jeho dosahu. Nakonec z kol začaly odpadávat rakety, jedna zabila psa přihlížejícího hodnostáře a stroj se rozpadl. Po tomto fiasku byl projekt zrušen. Avšak využití mít mohl – jelikož ⁠jeho testy vidělo mnoho lidí, mohlo to Němce přesvědčit, že spojenci chtějí zaútočit na opevnění v Pas-de-Calais.

Proč podle vás zařízení nedokázalo udržet směr?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články