Nikdo neví, k čemu přesně sloužila: nurag Arrubiu je 3 500 let stará a zřejmě nejzachovalejší stavba nuragské civilizace

V době bronzové vznikly na Sardinii monumentální kamenné stavby ve tvaru komolého kužele. Byly jich tisíce a pohromadě držely díky vlastní hmotnosti.

Nuraghe Arrubiu i Zdroj fotografie: Daniela Serra / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lidé budují stavby za účelem obrany před nějakým nepřítelem již velice dlouhou dobu. Tisíce let se jednalo hlavně o různé ohrady, maximálně palisády, a to až do doby, než lidstvo ovládlo stavbu z kamene nebo jiných pevných materiálů. Velké stavby pak vznikaly hlavně na Blízkém východě nebo v Egyptě, ale existují i jinde po světě. Příkladem je Sardinie a její nuragy, kdy mezi tisíci úchvatných staveb vyniká Nuraghe Arrubiu. Jedná se zřejmě o nejzachovalejší pozůstatek nuragské civilizace, která vznikla na Sardinii. udává Wikipedia.

Sardinie plná vysokých megalitických věží

Nuragy jsou starověké megalitické stavby na Sardinii z doby bronzové a pochází z období takzvaného nuragického věku datovaného do let 1 900 až 730 před naším letopočtem, uvádí Wikipedia. Jsou to jakési vysoké kamenné věže nakloněné směrem dovnitř. V současné době jich je známo kolem 7 tisíc, ale předpokládá se, že jich mohlo být až kolem 10 tisíc, a možná i více. Některé jsou zcela zničené lidskou činností, jiné ale zůstaly podivuhodně zachovalé.

Nuraghe Oes iZdroj fotografie: Gianni Careddu / Creative Commons / CC BY-SA
Nurag Oes

Mezi nejzachovalejší a zároveň největší patří Nuraghe Arrubiu u obce Orroli v jižní části ostrova z období asi 1 500 let př. n. l. Portál SardegnaTurismo uvádí, že centrální věž je aktuálně vysoká 15 metrů, ale v době svého vzniku mohla mít dvojnásobnou výšku. Obklopena je baštami s 5 věžemi, a pak obrannou hradbou s dalšími věžemi. Těch zde bylo celkem 21. Uvnitř stavby jsou různé dvorky a v nejvyšší věži centrální místnost s krbem.

Nejspíše se jednalo o pevnosti, ale…

K čemu nuragy vlastně sloužily, je tak trochu záhadou, uvádí Megalitica. Někteří archeologové je považovali za chrámy nebo astronomické observatoře, ale většina se domnívá, že se s největší pravděpodobností jednalo o obranné stavby, i když mohla být jejich funkce různá. Existuje jich totiž i několik typů, ale obecně lze říci, že jsou postavené z velkých kamenných kvádrů. Ty byly umisťovány tak, aby zapadaly do kamenů pod nimi, takže drží jenom vlastní hmotností (bez malty apod.). Dole bývaly kameny veliké a s výškou se postupně zmenšovaly.

Pozůstatky opevnění v Británii

Nejstarší pevnost světa leží až na severu dnes nehostinné Sibiře. Vznikla před 8 000 lety a na svou dobu byla až příliš nezvyklá

Největší kameny mohou mít až 4 tuny, což se může zdát hodně, ale je třeba si uvědomit, že lidstvo dokázalo stavět mnohem monumentálnější stavby z ještě větších bloků a dříve, než vznikly nuragy. Příkladem jsou egyptské pyramidy. Ačkoliv kolem jejich vzniku stále panují některé nejasnosti, jsou nuragy jasný důkazem umu starověkých civilizací. Navíc je jasné, že se ve své době jednalo o stavby, jejichž zdolání bylo útočníky nesmírně obtížné.

Pravděpodobná podoba Nuraghe Arrubiu

K čemu podle vás sloužily sardinijské nuragy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články