Operace Barbarossa: Invaze do Sovětského svazu, která měla vliv na výsledek války

Na tažení proti Sovětskému svazu vyčlenili nacisté téměř 150 divizí, které celkem čítaly na 3 miliony mužů ve zbrani. Přesto to bylo málo a neúspěch Operace Barbarossa zlomil Třetí říši vaz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kromě 3 milionů mužů táhlo do Ruska 3 000 tanků, 7 000 děl a minometů nebo 2 500 letadel. Zdálo by se, že takové síle nemůže zdecimovaná Rudá armáda, ve které proběhly čistky na místech velitelů, čelit. Tím spíše, že sovětská výzbroj a výstroj se s tou německou nemohla poměřovat. Ale operace Barbarossa jen potvrdila staré pravidlo: Dobýt širou Rus je prakticky nemožné.

Chyba německé rozvědky

Podle historických pramenů měli sice Sověti k dispozici zhruba dvakrát až třikrát tolik tanků i letadel, ale jejich letectvo bylo zoufale zaostalé. S tanky si Sověti stáli o poznání lépe, přesto můžeme bez nadsázky říci, že výhoda byla na straně Německa. Tím spíše, že německá generalita se při bleskovém tažení na západ naučila se svými motorizovanými jednotkami skvěle pracovat. Kromě toho táhla do Ruska spousta veteránů ze západní fronty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Němečtí vojáci

V přípravách na operaci Barbarossa nicméně selhali němečtí špioni. Ti podcenili počet mužů, které byl Stalin schopen naverbovat. Rozvědčíci sice správně odhadli počet vojáků, kteří byli k dispozici v evropské části Ruska, ale u branců zpoza Kavkazu a dalších oblastí se přepočítali. Namísto 50 předpokládaných divizí Sověti na obranu povolali hned 200 divizí, takže jich proti Němcům stálo dohromady 360. Téměř dvakrát víc, než němečtí generálové očekávali.

Sovětům pomohla tuhá zima

Němcům se sice díky propracované strategii podařilo rozprášit vojska, která jim stála v cestě na začátku invaze, brzy ale narazili na čerstvé síly, o nichž vůbec nepředpokládali, že by se mohly objevit. Kromě toho Hitler počítal s tím, že se Sovětský svaz po prvních porážkách rozpadne. Nastalo se, Stalinův režim odolal a chystal protiofenzívu. A to přesto, že Němci oblehli Moskvu, kterou bránil sám Stalin i tisíce dobrovolníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Německé tanky

Sovětům se nakonec Moskvu s vypětím všech sil podařilo ubránit. A také v tomto případě platilo, že čas hrál ve prospěch obránců. Německé jednotky na nepřátelském území byly čím dál tím víc vyčerpané. Němcům vázlo zásobování a docházeli jim i bojeschopní vojáci. A nakonec jim zlomila vaz tuhá severská zima, která definitivně podlomila morálku týlových jednotek. Porážka na východní frontě pak předznamenala výsledek celé druhé světové války.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články