Hrdinové se nerodí jen v prvních liniích: Útok na Pearl Harbor očima zdravotních sester i kuchařů

Místo klidného nedělního rána přišla noční můra. Japonci zaútočili a nejen vojáci a námořníci se hrdinně bránili, mnoho příkladů osobní statečnosti bylo odměněno vyznamenáním

i Zdroj fotografie: US Archives / Public Domain
                   

7. prosince roku 1941 zasáhl námořní základnu v Pearl Harbor překvapivý vojenský útok japonského císařského námořnictva. Útok, který si vyžádal celkem 2388 mrtvých, včetně 48 civilistů, měl za následek vstup Spojených států do druhé světové války. Mnoho civilistů prokázalo během útoku nesmírnou odvahu, když se toho dne postavili tváří v tvář vážnému nebezpečí a zachránili mnoho životů. I přes moment překvapení, byl japonský útok ze strategického hlediska nakonec neúspěšný.

Zdravotníci reagovali rychle

Annie Foxová byla vrchní sestra v nemocnici Hickam Field, která během útoku sloužila jako evakuační nemocnice. Zatímco venku zuřila bitva, pomáhala Annie lékařům s chirurgickými zákroky a zároveň organizovala zdravotnický personál i dobrovolníky, kteří přispěchali, aby pomohli v péči o raněné. Když se množství raněných začalo zvyšovat, zařídila rychlou distribuci léků proti bolesti a zorganizovala převozy raněných do jiných nemocnic.

iZdroj fotografie: National Archives and Records
Bitevní loď USS Arizona BB-39 byla během útoku zasažena dvěma 800kg pumami. Stala se hrobkou pro 1777 námořníků a dodnes zůstává na místě, na kterém se v roce 1941 potopila.

Poručík Grace Lallyová sloužila během útoku jako hlavní ošetřovatelka na palubě nemocniční lodi Solace. Lallyová a její tým pomáhali zřídit pohotovostní oddělení pro zraněné, z nichž většina byla popálena. Podle záznamů zveřejněných Muzeem Pearl Harbor ošetřila posádka téměř 300 zraněných vojáků.

Jako nemocniční loď se Solace nedostala pod palbu a byla jednou z mála lodí, která vyvázla z útoku nepoškozena. Zdravotníci nemocniční lodi Solace prokázali obrovskou odvahu, když se během bombardování vydali na malých člunech k vraku lodi USS Arizona a zachránili životy několika zraněných námořníků. V následujících dnech se pak zdravotnický personál zúčastnil pátrání po přeživších a ostatcích obětí. 

Stateční jeřábníci

George Walters pracoval v docích přístavu jako dělník a operátor masivního jeřábu, umístěného vedle bitevní lodi USS Pennsylvania. Během útoku použil Walters rameno svého jeřábu k obraně bitevní lodi, když s ním neustále pohyboval sem a tam, čímž bránil v cestě přilétajícím torpédovým bombardérům. Rameno jeřábu navíc posloužilo americkým střelcům jako ukazatel, díky kterému věděli, ze kterého směru se nepřátelské letouny blíží.

iZdroj fotografie: National Archives and Records
USS Downes, USS Cassin a vzadu USS Pensylvania v doku číslo 1. Napravo za jeřábem je k vidění USS Helena, která byla zasažena torpédy.

Walter Russel Potter, jeřábník na havajském ostrově Oahu, měl onoho osudného rána zrovna volno. Když však začalo bombardování, Potter na nic načekal, nasedl na jediný autobus mířící na základnu a spěchal ke svému jeřábu. Scéna odehrávající se před jeho očima byla chaotická. Walter mohl nejprve jen sledovat, jak se japonská letadla přibližují k základně a bitevní loď USS Okhlama, v době útoku zakotvená v přístavu, se dostává pod palbu.

Loď byla zasažena velkým počtem torpéd a následkem obří trhliny na levoboku se rychle převrátila a potopila. Potter svým jeřábem pomohl na loď vyzvednout vyvrtávací tyče, pomocí kterých se podařilo z podpalubí lodi dostat desítky námořníků. Podle amerického námořnictva zachránili dělníci společnými silami z podpalubí lodi 32 mužů.

Lodní kuchař

Doris Miller sloužil jako lodní kuchař na palubě USS West Virginia. Když se bitevní loď dostala pod palbu, nacházel se zrovna v prádelně, kde vykonával své každodenní povinnosti. Poté, co bylo jeho bojové stanoviště, jeden ze skladů munice, zničeno, vydal se Miller na palubu lodi, kde pomáhal s odnášením zraněných. I přesto, že nebyl Miller vycvičen k boji, jako bývalý fotbalový hráč a šampion v boxu byl ve výborné fyzické kondici, což mu při brodění se po pás ve vodě přišlo velmi vhod.

Zveřejnil(a) Navy Times dne Sobota 9. února 2019

Když spatřil těžký kulomet M2 Browning, jež nikdo neobsluhoval, ani na vteřinu neváhal a chopil se zbraně. Navzdory tomu, že se se zbraněmi zacházet neuměl, rychle vstřebal strohé instrukce od jednoho z přítomných poručíků a spustil palbu proti nepřátelským letounům. Ve střelbě pokračoval, dokud mu nedošla veškerá munice a následně se zbývajícími muži loď úspěšně opustil. Doris Miller byl za svou statečnost vyznamenán Námořním křížem.

Zdroje: Wearethemighty, History, PearlHarbor

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články