Pětice nejlepších nacistických tanků a jejich spojenečtí protivníci. Různé parametry, silná konkurence

Nacistické Německo bylo po celou druhou světovou válku známé kvalitou svých tanků. Jejich pancéřování a výzbroj se během několika let radikálně změnila a to na obou stranách konfliktu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Faupel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během každé fáze druhé světové války se vynikající německé tanky musely postavit svým protivníkům na západní nebo východní frontě. Proti sobě stojící stroje měly různé parametry, ve kterých některé vynikaly, jiné naopak zaostávaly. Porovnejme pětici nejznámějších německých tanků a jejich spojeneckých soupeřů, kteří proti sobě stáli na bojišti.

Panzer III a Char B1

iZdroj fotografie: Uživatel Fat yankey / Creative Commons / CC BY-SA

Tank Panzer III byl na začátku druhé světové války základem obrněných divizí wehrmachtu. Neměl příliš silné pancéřování. Z počátku byl vyzbrojen 37 milimetrovým, později 50 milimetrovým dělem, které se ale ukázalo slabé proti ruským T34. Později byl jeho dobrý podvozek využitý pro stíhače tanků a samohybná děla.

iZdroj fotografie: Uživatel Fat yankey / Creative Commons / CC BY-SA

Ve Francii čelil mnohem silnějším a lépe vyzbrojených Char B1. Pro Panzer III bylo téměř nemožné těžký francouzský tank se silným pancéřováním zničit. Nebezpečná byla i jeho děla 75 a 47 milimetrů. Němci ale vynikající taktikou a použitím protiletadlových děl 88 milimetrů a letectva dokázali hrozbu účinně eliminovat.

Panzer IV a T-34

iZdroj fotografie: Peter Lukáč / Creative Commons / CC BY-SA

Panzer IV byl nejpočetnějším německým tankem, vyrobeno bylo 8553 kusů v mnoha verzích. Na začátku války byl vyzbrojený jen 75 milimetrovým kanonem s krátkou hlavní nevhodným pro boj s tanky. Později dostal velmi dobrý 75 milimetrový kanon s dlouhou hlavní a bylo zesíleno jeho pancéřování, což značně vylepšilo jeho kvality.

iZdroj fotografie: Uživatel baku13 / Creative Commons / CC BY-SA

V SSSR se musel vypořádat s převratným tankem T-34, který ho ze začátku jednoznačně převyšoval jak odolností danou i šikmým pancířem, tak i 76 milimetrovým a později 85 milimetrovým dělem. Sověti navíc dokázali tank vyrábět v takovém množství, že se těmto počtům německá produkce ani zdaleka nepřiblížila.

Panther a Sherman

iZdroj fotografie: Uživatel Aplett / Creative Commons / CC BY-SA

Panzer V Panther byl reakcí na sovětský T34. Měl vynikající šikmé pancéřování a vysokorychlostní dělo ráže 75 milimetrů s dlouhou hlavní. Ze začátku měl při nasazení mnoho technických problémů, ale po jejich odstranění se velmi osvědčil a bývá označován za nejlepší střední tank druhé světové války. Němci jich ale nedokázali vyrobit dostateční množství

iZdroj fotografie: Depositphotos

Americký M4 Sherman dalece zaostával za Pantherem, se kterým se utkával především po vylodění v Normandii. Neměl tak odolné pancéřování a i jeho 75 milimetrové dělo bylo mnohem slabší. Spojenci ale začali do tanku montovat i silné britské dělo QQF 17 pounder. Tank byl ale velmi mrštný a bylo jich vyrobeno tolik, že lepší německé stroje prostě přečíslil.

Tiger a Churchill

iZdroj fotografie: Uživatel Simon Q / Creative Commons / CC BY

Panzer VI Tiger byl německým těžkým tankem, který v době svého vzniku překonával své soupeře. Měl velmi silný pancíř a dělo 88 milimetrů, které bylo schopné zničit na dlouhou vzdálenost všechny tanky spojenců. Tiger byl ale příliš komplikovaný a drahý, Němci jich vyrobili jen 1347. Tank trpěl na různé poruchy a jeho údržba byla velmi komplikovaná.

iZdroj fotografie: Uživatel Simon Q / Creative Commons / CC BY

Britský těžký tank Churchill byl určený především k podpoře pěchoty. Měl silné pancéřování, ale jeho slabé dělo si nedokázalo poradit s tanky, jakými byl například Tiger. Proto nebyl v protitankovém boji příliš využíván, ale hodil se k ničení opevněných cílů, například za pomoci plamenometu.

Tiger II a M 26 Pershing

iZdroj fotografie: uživatel Hohum / Creative commons / CC BY

Panzer IV Tiger II zvaný také Königstiger byl těžký německý tank z konce války. Měl silný šikmý pancíř, který byl schopen odolat většině protitankových děl a 88 milimetrový kanon. Byl to tedy velmi těžký protivník, ale jeho nevýhodou byly malé počty, jen 489 kusů. Byl velmi těžký, často se v měkkém terénu bořil a měl velmi velkou spotřebu nedostatkového benzínu.

iZdroj fotografie: Josh Hallett / Creative Commons / CC BY-SA

Americký těžký tank M 26 Pershing byl odpovědí na německé těžké tanky. Byl silně pancéřován a vyzbrojen dělem ráže 90 milimetrů. Do Evropy dorazil až ke konci války a zasáhl do ní jen minimálně. Je prokázáno, že zničil německý Panther a Tiger, ale odborníci se domnívají, že Tiger II byl o něco lepší. Své kvality Pershing prokázal až za války v Koreji.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články