Americký pilot průzkumného letadla s přezdívkou Bazooka Charlie byl postrachem německých tanků

Řada zbraní, které se nakonec ukázaly být jako účinné, se zrodila jen z čisté improvizace. Podobně je tomu u případu malého průzkumného letadla, jež ničilo tanky.

i Zdroj fotografie: Łukasz Golowanow / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pomalý letoun může být účinnou zbraní –⁠ to prokázali za druhé světové války sovětští letci používající dvouplošníky Po-2. Méně známou skutečností zůstává, že letadla, která se vlastně k boji vůbec nehodila, se používala i na americké straně. Ukázala se být neobyčejně efektivní například proti tankům. Pilotem, jenž se tímto způsobem boje proslavil, byl Charles Carpenter známý pod přezdívkou Bazooka Charlie.

Průzkumný stroj byl směšně pomalý

Letoun, který používal, nebyl žádný bojový stroj. Nad západní frontou totiž létal ve stroji L-4H Grasshopper, což byl jen mírně upravený lehký cvičný a civilní letoun Piper J-3 Cub. Hlavní změnou byla pouze větší okna, aby z něho bylo lépe vidět. Unesl sotva dvě osoby a pokud trpěly nadváhou, měl problém se odlepit ze země. Dokázal létat maximální rychlostí pouhých 140 kilometrů v hodině a vystoupat do výšky 3 500 metrů.

Charles Carpenter, učitel dějepisu v Urbana High School, byl v roce 1942 ve svých 30 letech povolán do armády a prošel leteckým výcvikem jako armádní pozorovací pilot. V roce 1944 byl po vylodění v Normandii, jako dělostřelecký pozorovatel létající s L-4H v rámci 4. obrněné divize 3. armády gen. Pattona, nasazen nad Francií. Vedl si dobře, ale létat pasivně nad frontou jej příliš nenaplňovalo.

December 15, 1944. Major Charles Carpenter (aka „Bazooka Charlie“) departed for Paris in order to participate in the…

Zveřejnil(a) Patton’s Vanguard – The United States Army Fourth Armored Division dne Úterý 14. prosince 2021

Několikrát poté, co zpozoroval na zemi nějakou kritickou situaci, přistával na nejbližší loučce a nejprve zachraňoval americké raněné vojáky, kterým i neoprávněně velel. Jednou dokonce nařídil palbu na americký tank. Místo soudu dostal ale od generála George Pattona Stříbrnou hvězdu.

Pod letadlo připevnil šest bazuk

Před ním i jiní piloti zkoušeli lehounký „Grasshopper“ provizorně vyzbrojit, nejčastěji připevňovali na křídelní vzpěry kulomet nebo bazuky. Po vzoru těchto letců se také Carpenter rozhodl svůj stroj zbrojně vylepšit. Spočítal si, že v jednomístné verzi mu zbývá ještě cca 105 kg k maximálnímu zatížení jeho letadélka, a proto ke vzpěrám letadla připevnil šest protitankových jednoranných raketometů M1 Bazooka.

We want you to meet „Bazooka Charlie“, and „Rosie the Rocketter“

In 1944, Charles Carpenter was assigned to combat duty…

Zveřejnil(a) SIERRA HOTEL AERONAUTICS dne Pondělí 4. září 2017

Později používal vylepšené M9 s větší průrazností. Za pomoci elektrického spínače je mohl po jednom odpalovat. Carpenterovo letadlo s číslem USAAF 43-30426 bylo známé jako Rosie the Rocketer. Jeho den přišel 20. září 1944, když odstartoval nad oblast bojů nad Arracourtem. Podařilo se mu během dne vyřadit jeden německý obrněný vůz a čtyři tanky.

Carpenterův styl boje byl agresivní

Agresivní styl boje s malým plátěným letadélkem se stal velmi populárním. O jeho činech brzy psala média, například agentura AP nebo armádní časopis Stars and Stripes. Inspiroval i další piloty malých průzkumných a spojovacích letadel v armádě a ti jej začali napodobovat. Němečtí vojáci, kteří předtím nebrali malá letadla US ARMY typu L-4 či L-5 vážně, po těchto svých zkušenostech začali na tyto letouny pálit hned, jak se objevily.

To bylo pro ničím nechráněný stroj velmi nebezpečné. Ale Carpenter se tomu jen smál, říkal: „Němci nebrali naše mláďátka (Cub) s bazukami vážně a teď, když se objevím, po mně pálí vším, co mají. Asi je moje mláďátko poněkud obtěžuje! Na konci války bylo Carpenterovi oficiálně připsáno zničení šesti tanků včetně dvou Tigrů. Ve skutečnosti jich bylo více a zničil řadu obrněných i obyčejných německých vozidel.

Known as „The Mad Major“ and „Bazooka Charlie,“ Lieutenant Colonel Charles Carpenter of the US Army made quite a name…

Zveřejnil(a) Amazing Humans dne Čtvrtek 17. srpna 2017

Jako populární, nebojácný a iniciativní důstojník měl před sebou skvělou armádní kariéru. V roce 1945 mu byla ale diagnostikována smrtelná Hodgkinova nemoc, a byl proto o rok později s velkou slávou uvolněn ze služby. Ačkoli mu lékaři dávali jen dva roky života, nevzdal se. Vrátil se k práci učitele dějepisu v Urbana v Illinois a vedl chlapecký tábor zaměřující se na výuku tábornických dovedností. Zemřel až v roce 1966.

Jaké účinné improvizované zbraně druhé světové války znáte?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články