Louis Curdes: Legendární pilot sestřelil letadla všech tří států Osy a nesmazatelně se vepsal do historie

Ve druhé světové válce stály na jedné straně Německo, Itálie a Japonsko. Jen nevelkému počtu vojáků se podařilo bojovat proti všem těmto zemím.

i Zdroj fotografie: Pima Air and Space Museum / Public Domain
                   

Druhá světová válka přinesla mnoho utrpení, ale také řadu zajímavých lidských příběhů lidí, kteří v ní bojovali. Tím jedním z nejpozoruhodnějších se může pochlubit americký stíhací pilot Louis Edward Curdes. Je jedním ze tří amerických pilotů, kterém se za druhé světové války podařilo sestřelit letouny tří hlavních mocností Osy, tedy Německa, Japonska a Itálie. Tím ale výčet jeho dobrodružství vůbec nekončí.

Esem za pouhý měsíc

Letec se narodil v Indianě. V roce 1942, když mu bylo 22 let, vstoupil do amerických záloh a byl poslán do letecké školy. Po výcviku se ho v prosinci téhož roku rozhodli nasadit na bojiště ve Středomoří. Když se sem dostal, začal létat se stíhačkou P-38 Lightning. Záhy se dostal do prudkých bojů. Během zhruba jednoho měsíce se mu podařilo sestřelit pět německých stíhaček Messerschmitt Bf 109. Stal se takzvaným leteckým esem.

1943 – Ray Crawford and a group of fellow 82nd Fighter Group pilots with one of their P-38 fighters. Left to right: Ward…

Zveřejnil(a) Ray Crawford – Speed Merchant dne Pátek 28. června 2013

Řada jeho úspěchů pokračovala, když si v červnu 1943 na své konto připsal italskou stíhačku Macchi C.202 a pak ještě dvě německé BF 109. Ovšem v srpnu ho opustilo štěstí a byl v oblasti Salerna sestřelen a zajat. Dostal se do zajateckého tábora, ale když Itálie podepsala příměří, podařilo se mu před příchodem Němců s několika dalšími letci utéci. Brzy se dostal zpět ke spojencům.

Nezůstal však v Itálii. Po pobytu v US byl opět poslán do boje, ale tentokrát do Pacifiku. Zde přesedlal na stíhací letoun P-51 Mustang. Zúčastnil se mnoha misí, které většinou sestávaly z podpory pozemních vojsk. Ovšem v únoru 1945 se svým letadlem nedaleko Tchaj-wanu narazil na japonský průzkumný letoun Mitsubishi Ki-46 Dinah. Nezaváhal a připsal si na své konto letoun i třetí mocnosti Osy.

Sestřelení amerického letounu

O tři dny později se opět ocitl v akci, ale tentokrát sestřelil americký letoun C-47 Skytrain. Se svými kolegy tehdy zaútočili na letiště na ostrově Batan. Jeden z letců byl sestřelen a Curdes nad ním začal hlídkovat. Později si všiml amerického C-47, jak se blíží na přistání na japonském letišti. Došlo mu, že pilot neví, že letiště je v držení Japonců. Když se mu s ním nepodařilo spojit, rozhodl se pro radikální krok. Letadlo střelbou do motorů sundal z oblohy.

Today is #MilitaryMarriageDay and we want to share a fun story. In 1944, Louis Edward Curdes shot down an American…

Zveřejnil(a) PCSgrades dne Sobota 14. srpna 2021

Posádce Skytrainu se naštěstí podařilo přistát na hladině a dostat se do člunu. Nikdo nezahynul. K nim se připojil Curdesův sestřelený kolega a o den později je zde vyzvedl záchranný hydroplán. Shodou okolností byla na palubě letadla i zdravotnice Svetlana Valeria, se kterou měl Curdes noc před tím schůzku. Pár se nakonec v roce 1946 vzal a byl spolu až do Curdesovy smrti v roce 1995.

Víte o některém dalším letci, který sestřelil letouny tří zemí Osy?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články