Slavná ponorka Barb za druhé světové války terorizovala Japonsko. Spektakulární akce, jež vstoupila do historie

Barb byla jednou z nejzajímavějších a nejúspěšnějších amerických ponorek Druhé světové války. Její výsledky i průběh některých akcí stojí za připomenutí.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY
                   

V posledním roce války s Japonskem už byla převaha amerických ozbrojených sil opravdu obrovská. Přesto ale bylo zřejmé, že k jeho konečné porážce povede ještě hodně náročná cesta. V této situaci operovala u japonských břehů i ponorka USS Barb, jejíž válečné působení rozhodně stojí za bližší zájem.

USS Barb

Ponorka třídy Gato s označením SS-220 a jménem Barb byla na vodu spuštěna 2. dubna 1942 a do aktivní služby vstoupila 8. července téhož roku. Ponorka byla přes 95 metrů dlouhá a 8,3 metru široká. Výtlak ponořeného plavidla činil 2500 tun a vynořená mohla plout rychlostí 21 uzlů (necelých 40 km/h).

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY

Zbytek roku 1942 a rok 1943 strávila Barb v Atlantiku, kde hlídkovala u afrického pobřeží v období spojenecké invaze i v evropských vodách. Svých největších úspěchů ale dosáhla Barb v Pacifiku, kam se přesunula v roce 1944.

Barb v Pacifiku

V poslední fázi války Američané převyšovali Japonce ve všech ohledech. Zvláště v roce 1945 se japonské námořnictvo stáhlo do domácích přístavů v očekávání spojenecké invaze. V této situaci dokázala ponorka Barb potopit celkem 17 nepřátelských transportních lodí o celkové kapacitě 97000 tun. Samotný tento fakt by dělal z USS Barb jednu z nejúspěšnějších amerických ponorek Druhé světové války. Barb však byla zajímavá i z dalších důvodů.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY

V roce 1945 byl na ponorku experimentálně přimontován raketomet Mark 51 schopný vystřelit tucet 127 mm raket na vzdálenost 5 km. Střílet bylo samozřejmě možné pouze po vynoření a míření dokonce probíhalo tak, že se natáčela celá ponorka.

USS Barb se stala jedinou americkou raketovou ponorkou Druhé světové války. Raketovou palbou napadala ponorka cíle na japonské pevnině a nutno přiznat, že v řadě měst, na které mířily rakety z Barb jim padlo za oběť i mnoho civilistů. Možná nejzajímavější akce posádky USS Barb taktéž souvisí s útokem na pozemní cíl, avšak nikoliv raketami.

V noci dne 23. července 1945 se osm námořníků z ponorky Barb vylodilo na japonské pevnině s cílem vyhodit do povětří železniční trať. To se námořníkům povedlo a jejich odvážná akce způsobila vykolejení vlaku. Spektakulární akce vstoupila do historie a stala se jedinou pozemní operací amerických sil na japonské pevnině.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články