Slavná ponorka Barb za druhé světové války terorizovala Japonsko. Spektakulární akce, jež vstoupila do historie

Barb byla jednou z nejzajímavějších a nejúspěšnějších amerických ponorek Druhé světové války. Její výsledky i průběh některých akcí stojí za připomenutí.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY
                   

V posledním roce války s Japonskem už byla převaha amerických ozbrojených sil opravdu obrovská. Přesto ale bylo zřejmé, že k jeho konečné porážce povede ještě hodně náročná cesta. V této situaci operovala u japonských břehů i ponorka USS Barb, jejíž válečné působení rozhodně stojí za bližší zájem.

USS Barb

Ponorka třídy Gato s označením SS-220 a jménem Barb byla na vodu spuštěna 2. dubna 1942 a do aktivní služby vstoupila 8. července téhož roku. Ponorka byla přes 95 metrů dlouhá a 8,3 metru široká. Výtlak ponořeného plavidla činil 2500 tun a vynořená mohla plout rychlostí 21 uzlů (necelých 40 km/h).

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY

Zbytek roku 1942 a rok 1943 strávila Barb v Atlantiku, kde hlídkovala u afrického pobřeží v období spojenecké invaze i v evropských vodách. Svých největších úspěchů ale dosáhla Barb v Pacifiku, kam se přesunula v roce 1944.

Barb v Pacifiku

V poslední fázi války Američané převyšovali Japonce ve všech ohledech. Zvláště v roce 1945 se japonské námořnictvo stáhlo do domácích přístavů v očekávání spojenecké invaze. V této situaci dokázala ponorka Barb potopit celkem 17 nepřátelských transportních lodí o celkové kapacitě 97000 tun. Samotný tento fakt by dělal z USS Barb jednu z nejúspěšnějších amerických ponorek Druhé světové války. Barb však byla zajímavá i z dalších důvodů.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY

V roce 1945 byl na ponorku experimentálně přimontován raketomet Mark 51 schopný vystřelit tucet 127 mm raket na vzdálenost 5 km. Střílet bylo samozřejmě možné pouze po vynoření a míření dokonce probíhalo tak, že se natáčela celá ponorka.

USS Barb se stala jedinou americkou raketovou ponorkou Druhé světové války. Raketovou palbou napadala ponorka cíle na japonské pevnině a nutno přiznat, že v řadě měst, na které mířily rakety z Barb jim padlo za oběť i mnoho civilistů. Možná nejzajímavější akce posádky USS Barb taktéž souvisí s útokem na pozemní cíl, avšak nikoliv raketami.

V noci dne 23. července 1945 se osm námořníků z ponorky Barb vylodilo na japonské pevnině s cílem vyhodit do povětří železniční trať. To se námořníkům povedlo a jejich odvážná akce způsobila vykolejení vlaku. Spektakulární akce vstoupila do historie a stala se jedinou pozemní operací amerických sil na japonské pevnině.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky