Nejznámější katastrofy ponorek fascinují dodnes. Některé se doslova vypařily z povrchu zemského

Od druhé světové války se stalo mnoho případů, kdy se ponorka potopila i se svou posádkou. U některých z nich není dodnes známá přesná příčina.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od druhé světové války přišla řada zemí o svá plavidla včetně jejich posádek. Některá byla ztracena beze stopy, jiná potopena a nalezena. Jednotlivé země už tehdy věděly, že provoz ponorek je riskantní, ale i tak na ně často spoléhaly. Pokud si nedá posádka pozor nebo selže technologie, jsou v ohrožení i ty nejmodernější stroje. Některé katastrofy jsou tak známé, že o nich ví celý svět.

Ruská ponorka Kursk

Jednou z nejhorších ponorkových katastrof je ztráta ruského plavidla K-141 Kursk v roce 2000. Jednalo se o ponorku s jaderným pohonem a řízenými střelami třídy Project 949A Antey. Za zničením tohoto 16 tunového podvodního plavidla stála obrovská exploze 12. srpna roku 2000, která zabila všech 118 členů posádky. Později se podle nalezených trosek zjistilo, že bylo na vině jejich vlastní torpédo, se kterým posádka zřejmě zacházela neopatrně. Zbraň obsahovala palivo s peroxidem vodíku, který byl následně zakázán.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / Public Domain

Komsomolec 1989

K-278 Komsomolets  byl jediný dokončený člun třídy Project 685Plavnik. Jeho hmotnost dosahovala 8 000 tun a byl vytvořen pro testování nových technologií, především těch automatizačních. Zároveň měl dodat Sovětskému svazu zkušenosti se stavěním titanových tlakových trupů. Jeho osud však nedopadl podle představ a 7. dubna 1989 šel ke dnu po vypuknutí požáru. Na palubě zemřelo 42 z 69 členů posádky. Ztráty by podle dostupných informací mohly být daleko menší, pokud by sovětské námořnictvo reagovalo rychleji.

USS Scorpion 1969

Dne 22. května došlo k potopení americké USS Scorpion s 99 členy posádky na palubě. Ke katastrofě došlo jihozápadně od Azorských ostrovů a dodnes není přesně jasné, co se v ten den přesně stalo. Plavidlo se mělo vrátit 27. května, ale to se však nestalo. Námořnictvo okamžitě zahájilo pátrací akce a 5. červa prohlásilo ponorku USS Scorpion za ztracenou. Za nějaký čas se podařilo jedné výzkumné lodi lokalizovat její vrak pod hladinou. Za potopením lodě stál pravděpodobně výbuch torpéda, ale s přesností se to říct nedá.

iZdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain

Potopení USS Thresher v roce 1963

Dne 10. dubna roku 1963 došlo k potopení ponorky USS Thresher se 129 námořníky na palubě. Jednalo se o první katastrofu jaderné ponorky a dodnes má nejvyšší počet obětí. Plavidlo se potopilo v době, kdy provádělo ponor do testovací hloubky. Několik málo chvil pře samotným potopením obdržela ponorková záchranná loď ne příliš srozumitelnou zprávu, že Thresher má drobné technické problémy. Podle vyšetřovacího soudu námořnictva nehodu způsobilo selhání potrubí, které způsobilo zaplavení strojovny a následné přerušení pohonu.

iZdroj fotografie: Námořní historické centrum / Creative Commons / Public Domain

Útočná ponorka K-8 v roce 1970

K-8 byla ponorka třídy Project 627A Kit s jaderným pohonem. Za jejím potopením 12. dubna roku 1970 stál požár. Nejdříve začalo hořet ve dvou samostatných oddílech během cvičení. Pravděpodobná příčina byl kontakt oleje se systémem regenerace vzduchu. Požár se rychle rozšířil prostřednictvím klimatizace a kapitán nařídil evakuaci posádky. Tento incident nebyl zdaleka jediným problémem Ruska, co se týče požárů na palubě. Stejným způsobem byla zničena i první útočná ponorka K-3.

Slyšeli jste už o některých katastrofách ponorek?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články