Osvoboditelé v rouše beránčím: stalinovská Rudá armáda znásilnila „na doporučení“ 2 miliony žen a dívek za 6 měsíců, nejmladší byly 4 roky

Měli porazit nepřítele, a přitom zapomínali na jakoukoliv lidskost. A tak sovětští vojáci řádili a znásilňovali, jak jenom mohli. Mnozí byli proti, jiní je nabádali.

Sovětská Rudá armáda, když zvítězila v Berlíně i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Porážka nacistického Německa ve východní a střední Evropě s sebou nepřinesla jenom konec nacismu a dlouho vyhlíženou „úlevu“, naopak – mnohdy ještě horší utrpení měla na svědomí osvoboditelská Rudá armáda. Mnozí z jejích vojáků se dopouštěli hrůzných zločinů, a to dokonce v masovém měřítku. Mezi největší a nejznámější patří znásilňování žen a dívek, ty nejhorší excesy se odehrávaly na území Německa. Historikové odhadují, že mohly být až 2 miliony obětí za pouhého půl roku, a některé byly poté i zabity.

100 tisíc znásilněných v Berlíně

Asi nejhorší situace nastala po poslední velké bitvě druhé světové války v Evropě, a sice po dobytí Berlína. Rudá armáda ho na konci dubna 1945 zcela obklíčila a bojovala o něj přes 2 týdny. Vítězstvím opilí sovětští vojáci pak začali slavit, a tak ve městě v následujících dnech znásilnili kolem 100 tisíc žen, mnohé z nich opakovaně a hromadně. Asi desetina z nic pak zaplatila životem. Ještě více tak ztrpčili život civilistům ve městě, z něhož zbyly jen sutiny.

Vojevůdci a diktátoři, kteří zabili nejvíce lidí na světě

Ti nejhorší vyvraždili 70 milionů lidí a 11 % světové populace aneb 10 vojevůdců a diktátorů, kteří své odpůrce doslova vymazali

K důvodům takového chování patřilo mj. i to, že v armádě sloužili i lidé z odlehlých oblastí SSSR, často téměř bez vzdělání, a nějaké normy nikoliv evropského, ale lidského chování jim byly zcela cizí. A ke všemu byli ke znásilňování německých žen vyzýváni sovětskou propagandou – třeba spisovatel a propagandista Ilja Erenburg vojáky přímo vyzýval, aby použili sílu a zlomili rasovu hrdost německých žen. Mnozí důstojníci se vzděláním sice nemuseli s něčím podobným souhlasit, ale raději nezasahovali, aby se nedostali do problémů.

Zvěrstva se neděla jenom v Německu

Obrovské znásilňování se rozhodně neodehrávalo pouze na německém území, třeba v rakouské Vídni jsou počty znásilněných odhadovány na 70 až 100 tisíc žen, i když sovětští vojáci nejspíše zprvu považovali Rakousko za Německo, což nicméně jejich činy neospravedlňuje. Velmi hrubě (spíše buransky) se chovali i v Maďarsku, což byl ostatně spojenec Třetí říše. Historikové odhadují počet znásilněných Maďarek dokonce na 200 tisíc a více, a řada jich nakonec skončila až ve vojenských táborech jako sexuální otrokyně.

Německé ženy perou ve zničeném Berlíně iZdroj fotografie: Public Domain
Německé ženy perou prádlo na ulici zničeného Berlína

„Trestu“ a nelidskému řádění ovšem neunikaly ani ženy na územích států, které s Němci rozhodně nespolupracovaly. Např. i na našem území zmapovali historikové z projektu Paměti národa řadu příběhů žen, které byly znásilněny Rudoarmějci. Velmi hrubě se pak sovětští vojáci chovali i k polským ženám, jichž znásilnili minimálně 100 tisíc,; nejmladší dívce byly přitom dle dochovaných svědectví pouhé 4 roky. Vlna znásilnění pak vedla i k tomu, že v následujících měsících a letech stoupl počet sexuálně přenosných chorob.

Krutí diktátoři historie

10 extrémně krutých vládců historie: nechybí mezi nimi ani žena, která ze zášti upálila stovky lidí, ostatní jich „pokosili“ miliony

Celkový počet obětí nejspíše nikdy nikdo nedopátrá, dle odhadů a různých svědectví jich ale bylo kolem 2 milionů. Mnohé z nich se pak také nemusely k činům sovětských vojáků ze studu přihlásit. Podíl na vítězství v druhé světové válce nelze Rudé armádě odepřít, byť se ona a zejména její hlavní činitelé, dopouštěli hrůzných zvěrstev na svých i cizích obyvatelích. Mnohá z nich jsou ovšem právem neodpustitelná.

Jaký nejhorší čin Rudoarmějců jste kdy zaznamenali?

Zdroj: Outono, Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články