Válečné fotografie zachycující historické okamžiky nahání husí kůži. Stojí za nimi silné příběhy. Znáte je všechny?

Váleční fotografové většinou zachycují utrpení nebo radost z vítězství. Několika fotografům se podařilo zachytit okamžiky, které dnes považujeme za ikonické.

i Zdroj fotografie: Christian Frei Switzerland / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
i Zdroj fotografie: Joe Rosenthal / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Roger Fenton / Public Domain
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Fotografie doprovází historii člověka již téměř 200 let. A chvíli poté, co začali fotografové pořizovat obrazovou dokumentaci lidstva, někteří se zaměřili i na válku. Během té doby vznikly snímky, které dnes zná takřka celý svět. Ale mnozí lidé nevědí, jak a proč tyto fotografie vznikly a co se za nimi skrývá. Toto jsou příběhy několika z nich.

Údolí stínu smrti (1855)

Britský fotograf Roger Fenton byl poslán na Krym, aby dokumentoval boje Krymské války. Nemohl fotografovat přímo válečné akce, ale mohl se dostat do míst, kde boje v minulosti probíhaly. Tak vznikl snímek místa zvaného Údolí stínu smrti. Země zde byla doslova poseta dělostřeleckými koulemi. Později vznikly pochybnosti o jeho autenticitě, protože existuje i jiný snímek bez koulí. Není ale vyloučeno, že koule shromažďovali v příkopě vojáci pro jejich další použití.

iZdroj fotografie: Roger Fenton / Public Domain

Hitler v Paříži (1940)

Do hlavního města Francie přijel německý vůdce poprvé a naposledy v roce 1940. Fotografovi Heinrichu Hoffmanovi, který měl jako jediný v té době povoleno dokumentovat Hitlerův život, se podařilo udělat snímek vůdce a generálů u slavní Eiffelovy věže. Ačkoli vypadá efektně, Hitler si prý mnohem více užil návštěvu hrobky Napoleona Bonaparta. Byl to prý nejkrásnější okamžik jeho života. Během cesty také nechal zničit dva památníky na první světovou válku.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA

Chlapec z varšavského ghetta (1943)

Historie této fotografie není přesně známá. Předpokládá se ale, že ji vytvořil nacistický fotograf Franz Konrad při konečné likvidaci židovského ghetta ve Varšavě. Zachycený chlapec se měl před odvozem do koncentračních táborů ukrýt, ale vojáci ho nakonec objevili. Údajně se jedná o chlapce jménem Tsvi Chaim Nussbaum a německý voják na něj míří samopalem. Válku měl přežít a později se stal v New Yorku lékařem.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Vztyčení vlajky na Iwodžimě (1945)

Slavnou fotografii z vrcholu hory Suribachi zachytil 23. února 1945 fotograf agentury Associated Press Joe Rosenthal. O ostrov, který byl japonským územím, probíhaly kruté boje. Američané ho ale potřebovali, aby na něm mohli zřídit letiště. Plukovník Dave Severance po dobytí hory poslal na vrchol námořní pěšáky, aby zde vztyčili vlajku. To udělali, akci zachytil Louis Lowery. Jeden z námořníků si ale vzal vlajku jako suvenýr a tak plukovník vyslal vojáky znova. Fotografie je tak až druhým vztyčením vlajky.

iZdroj fotografie: Joe Rosenthal / Public Domain

Den vítězství na Times Square (1945)

Když měl 14. prosince 1945 prezident Harry Truman oznámit vítězství nad Japonskem a tím i konec druhé světové války, vypukly na Times Square v New Yorku spontánní oslavy. Fotografovi Alfredu Eisenstaedtovi se v 17:51 podařilo jižně od 45. ulice pořídit snímek námořníka líbajícího zubní asistentku. Neměl čas se jich zeptat na jména. Později se mnozí snažili přijít na identitu tohoto páru. Leč marně.

Zveřejnil(a) Школа „Дедал“ Варна dne Čtvrtek 30. dubna 2020

Síla květin (1967)

Více než 100 tisíc demonstrantů se 21. října 1967 ve Washingtonu shromáždilo na demonstraci proti válce ve Vietnamu. Většina z nich se později vydala na pochod směrem k Pentagonu. Proti nim se postavili vojenští policisté s puškami M14. Forografovi The Washington Star Berniemu Bostonovi se tehdy podařilo zachytit George Harrise, jak jim do hlavní zastrkává květiny. Fotografie se stala symbolem hnutí Flower Power (Síla květin), které začalo používat nenásilné předměty jako symbol odporu vůči válce.

Muž před tankem (1989)

V létě především čínští studenti demonstrovali na Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Čínská vláda se proti nim nakonec rozhodla nasadit armádu včetně tanků. Při zásahu mnoho demonstrujících zahynulo. Během akce 5. června vznikl nejznámější snímek muže, který se s igelitovou taškou v ruce postavil čínským tankům. Pohyboval se tak, aby ho nemohly objet. Dodnes se neví, kdo tímto mužem byl a jaký je jeho osud.

—Tank Man, 1989

Zveřejnil(a) Hailey dne Středa 24. listopadu 2021

Hořící ropné vrty (1991)

Když spojenci v čele s USA zaútočili na irácká vojska okupující Kuvajt, nařídil irácký vůdce, aby vojáci před ústupem zapálili ropné vrty. Bylo jich kolem 700 a událost znamenala velkou ekologickou katastrofu. Jejich uhašení trvalo dlouhé měsíce a celou dobu bylo nebe zahaleno kouřem. Snímek hořících vrtů a stíhacích letadel vznikl při hlídkovém letu. Kouř má na svědomí i havárii saudského letounu C-130.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Velitel liberijské milice Joseph Duo (2003)

Fotografie zachycuje nezvyklý moment z konfliktu v Libérii. Joseph Duo byl vůdcem milice, která byla loajální liberijské vládě. Fotograf Chris Hondros ho zachytil v okamžiku, kdy vystřelil po skupině rebelů. Střela dopadla přesně doprostřed a Duo radostí vyskočil. Hondros tvrdí, že fotografie ukazuje, jak někteří lidí mají chuť po krvi a užívají si to. Duo oponuje, že jen bránil zemi. Fotografie se mu nelíbí, protože vyvolává vzpomínky na válku.

Little Fun In War

Joseph Duo, July 20, 2003 in Monrovia, Liberia.
(Photo by Chris Hondros/Getty Images)

Zveřejnil(a) Karim Saber dne Neděle 18. května 2014

Znáte ještě některé jiné ikonické válečné fotografie?

Zdroj: Warhistoryonline

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články