Sovětský námořní důstojník Archipov: Obyčejný člověk, který zabránil jaderné válce

Nikdy neměl svět tak blízko k devastující jaderné válce jako za Karibské krize. Čin jednoho důstojníka je nutné vyzdvihnout ze všech nejvíce.

i Zdroj fotografie: Olga Arkhipová / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Karibské krize byla asi nejhorším obdobím studené války, kdy soupeření Spojených států a Sovětského svazu mohlo přerůst v jaderným konflikt. Mocnostem se nakonec spor kvůli rozmístění raket a jaderných zbraní na Kubě podařilo urovnat. Faktem ale zůstává, že pouze rozhodnutí jediného muže zabránilo použití jaderných zbraní a tím i konfliktu. Byl jím sovětský námořní důstojník Vasilij Alexandrovič Archipov.

Sověti posílají ponorky ke Kubě

Když krize vrcholila a Spojené státy začaly s blokádou Kuby, vyslal Sovětský svaz k ostrovu v Karibském moři čtyři ponorky třídy Foxtrot. Šlo o diesel-eletrické ponorky, které byly dost hlučné. Američané o nich velmi dobře věděli a byli připravení je ke Kubě nepustit. Co však nevěděli, že kromě klasických konvenčních torpéd vezou i torpéda jaderná. V případě napadení je mohli kapitáni použít.

iZdroj fotografie: Public Domain
Sovětské rakety na Kubě

Takové rozkazy měl i kapitán ponorky B-59, na které se plavil Archipov. Ta byla 27. října 1962 zachycena americkou flotilou. Aby jí dali Američané vědět, že o její přítomnosti vědí, začali do vody házet cvičné nálože. Ty nemohly ponorce ublížit, ale vydávaly rány, které vypadaly jako útok. Ponořené ponorky nebyly ve spojení s velením v Sovětském svazu. Bylo tedy jen na nich, jak se rozhodnou.

Nesouhlas jediného muže

Velitel ponorky kapitán Savický proto začal zvažovat nasazení jaderného torpéda proti lodím, které na něho útočily. To mělo sílu asi jako puma svržená na Hirošimu. Potřeba k tomu byl souhlas tří důstojníků. Archipov byl jedním z nich a jako jediný byl proti. Nakonec kapitána přesvědčil, aby se vynořili a vyčkali na pokyny z Moskvy. Ta jim dala povel k návratu. Případné vystřelení torpéda by nejspíše rozpoutalo odvetný jaderný útok. A co by následovalo, si jen s hrůzou dokážeme představit.

iZdroj fotografie: Public Domain
B-59 u Kuby

Za svůj čin byl nejspíše nakonec i pochválen, protože se službě v sovětském námořnictvu zůstal. V roce 1981 to dotáhl na hodnost viceadmirála, o několik let později odešel do důchodu. Soudí se, že to byl muž se železnými nervy a velkou rozhodností. Své schopnosti prokázal i rok před Karibskou krizí na palubě jaderné ponorky K-19. Když se jí porouchal reaktor, měl velkou zásluhu na jeho opravě a faktu, že se nevzbouřila její posádka. Dostal tehdy i vysokou dávku záření.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články