Studenou válku provázely příběhy agentů východu i západu. Obě strany nakonec zradily svou zemi

Během soupeření USA a Sovětského svazu se na obou stranách našli agenti, kteří neváhali zradit svoji zemi. Dělali to z přesvědčení nebo pro peníze a způsobili velké škody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý vojenský konflikt a soupeření nepřátelských zemí vyžaduje zpravodajské informace. A ještě cennější jsou informace, které získáte o činnosti tajných služeb nepřátelského státu. Takzvaní dvojití agenti nebo krtci se vyskytovali na obou stranách studené války. Díky nim se druhá strana dozvěděla řadu tajemství a jejich činnost stála i životy jiných agentů Podívejme se na ty nejvýznamnější z nich.

Oleg Peňkovský

iZdroj fotografie: Public Domain

Důstojník sovětské GRU, který jako dvojitý agent pracoval pro tajné služby USA a Velké BritánieVelkou roli sehrál během kubánské krize, kdy Američanům poskytl informace o sovětských raketách a jejich nepřipravenosti na válku. Dodal také řadu dokumentů, které odhalily totožnost mnoha sovětských agentů na západě. Sovětské KGB ho prozradila chyba, protože nesplnil povinnost nahlásit návštěvu na cizí ambasádě. Při vyšetřování u něho našli špionážní materiály. V roce 1963 byl popraven.

Aldrich Ames

iZdroj fotografie: FBI / Public domain

Byl zaměstnanec americké zpravodajské agentury CIA. Dostal se až do oddělení, které najímalo sovětské agenty. Za vysoké sumy peněz prozradil totožnost minimálně 12 špičkových agentů Sovětskému svazu. Tajné služby měly dlouho podezření, že mají ve svém středu krtka, ale Ames jejich podezření v osmdesátých letech unikal. V devadesátých letech však začal být podezřelý jeho luxusní život. Zatčen byl v roce 1994 a nakonec odsouzený na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Robert Hanssen

iZdroj fotografie: FBI / Public domain

Americký agent FBI, který zhruba dvacet let pracoval pro Sovětský svaz a Rusko. Dodal jim informace například o strategiích USA v případě jaderné války, zbraňových systémech nebo činnosti americké kontrarozvědky. Stál i za vyzrazením totožnosti dvojitého agenta Dmitrije Poljakova i dalších. Jeho působení tajné služby USA označily za největší katastrofu své historie. Hanssen byl zatčen v roce 2001 a odsouzen k doživotnímu vězení.

Dmitrij Poljakov

Důstojník GRU, který 25 let spolupracoval s FBI a CIA. Byl považovaný za jeden z nejcennějších zdrojů amerických tajných služeb. USA předal třeba informace o roztržkách mezi sovětským a čínským vedením nebo detaily o sovětských protitankových zbraních. V osmdesátých letech byl povolán zpět do Moskvy a pravděpodobně se stal trojitým agentem, který do Spojených států dodával falešné informace. V roce 1986 byl zatčen a o dva roky později popraven za velezradu.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články