Jedinečný tank s názvem Bomb přežil nemožné. Z pláže v Normandii dojel až do Německa

Kanadský tank typu Sherman má za sebou neuvěřitelnou historii. Skončil na šrotovišti, odkud byl zachráněn a převezen zpět do Kanady.

i Zdroj fotografie: Uživatel Jaylimo84 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během druhé světové války bylo postaveno kolem 50 tisíc různých tanků typu Sherman. Jen málo z nich se ale může pyšnit dlouhou válečnou historií, které by byla zdokumentovaná. Výjimkou je tank jménem Bomb typu Sherman M4A2, který sloužil pod kanadskou vlajkou. Bojoval celou dobu od dne D až po kapitulaci nacistického Německa.

Přežil vylodění na Juno

Život Bomba začal v továrně General Motors’ Fisher Tank Arsenal v americkém Michiganu. Přes Atlantik se dostal do Anglie, kde byl přiřazen k 27. obrněnému pluku Sherbrooke Fusiliers. Ten byl jako součást 2. kanadské obrněné divize určen k vylodění za dne D. Tak se 6. června 1944 se svojí posádkou ocitl na pláži Juno. Nebyl to lehký úkol. Pláž byla poseta krátery a kladly na ní tuhý odpor 716. pěší divize v záloze s tanky 21. obrněné divize.

iZdroj fotografie: Public Domain

Mnoho spojeneckých strojů tak bylo rychle zničeno. Pluk, ke kterému byl přidělen, ztratil 41 tanků. Ale Bomb přežil a mohl se podílet na dalších navazujících operacích. Účastnil se tvrdých bojů kolem města Caen. Posléze se podílel na obklíčení ustupujících německých vosk u Falaise. V červenci byli zraněni velitel a střelec tanku. Na jejich místo nastoupili noví muži a legendární tank pokračoval.

Překvapení na Rýnu

Po konečném vítězství v Normandii byl Bomb nasazený v Belgii a Holandsku. Účastnil se například bitvy v Hochvalském lese, což bylo jedno z největších střetnutí tanků na západní frontě. Později se dostal až k Rýnu. Zde jeho osádka utěsnila všechny možné mezery a podařilo se mu se s dalšími stroji dostat až přes řeku, což obránce překvapilo.

iZdroj fotografie: Public Domain

Bomb se tak dostal až do Německa, kde ho 8. května zastihla zpráva o německé kapitulaci. Během své válečné pouti ujel 4 tisíce kilometrů a z děla vystřelil 6 tisíc nábojů. Skončil na belgickém šrotovišti, ale odtud se ho podařilo zachránit. Je vystaven ve městě Sherbrooke v Quebecu, kde o něj pečuje nástupnická jednotka jeho původního pluku Sherbrookští husaři.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články