Sovětské těžké tanky KV byly pomalé a poruchové. Všude, kde se v letech 1941 a 1942 objevily na bojišti, se ale postup Němců téměř zastavil

Adolf Hitler povzbuzený úspěchy v západní Evropě se domníval, že Sovětský svaz snadno porazí. Avšak některé sovětské zbraně Němce nepříjemně překvapily.

i Zdroj fotografie: Uživatel Balcer~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Uživatel WolfDW / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Gandvik / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Uživatel One half 3544 / Public Domain
Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
                   

Když Německo v červnu 1941 zahájilo plán Barbarossa a zaútočilo na Sovětský svaz, hnaly se v čele jeho vojsk tankové divize kromě kořistních francouzských a československých tanků hlavně se stroji Pz.III a Pz.IV. Když se setkaly se sovětskými lehkými tanky T-26 nebo BT, dokázaly si s nimi poradit. Pokud se proti nim postavily nové ruské tanky T-34 nebo ještě těžší tanky KV, zjistily, že tyto ruské tanky mají tak silný pancíř, že kanony německých tanků ani protitanková děla je téměř nikde nedokázala probít.

Účinná byla jen protiletadlová děla

První verze tanků typu KV měly pancíř o tloušťce 70 až 90 milimetrů. Tehdejší protitanková děla, která mívala ráži 37 až 50 milimetrů, tak silný pancíř prostě nedokázala prostřelit. Proto když se s těmito tanky Němci setkali v boji, bylo to pro ně nemilé překvapení. Střely německých tanků i protitankových kanónů se od pancéřů těchto ruských monster odrážely jako když házíte hrách proti zdi.

Jediná děla, která si s tanky KV dokázala poradit, byla protiletadlová ráže 88 milimetrů. Ovšem ta byla velmi rozměrná, mohl je vléci pouze těžký tahač, většinou kolopásový, a děla se tudíž nemohla pohybovat někde v čele útoku. Přitom pro Němce nasazení tanků KV na ruské straně nemuselo být velké překvapení.

iZdroj fotografie: Uživatel WolfDW / Public Domain
KV-1

Sami zažili, když se jim v roce 1940 a v Africe odrážely granáty jejich tehdejších Pz.III od francouzských těžce pancéřovaných Charrů B1 nebo britských Matyld. Navíc několik tanků KV Sověti nasadili i do války proti Finsku, takže existence tohoto tanku rozhodně nebyla tajná. Přesto se nikdo v německé armádě na eventualitu, že se bude nutné s těmito monstry vypořádat, před útokem na SSSR nepřipravoval.

I výzbroj byla na svoji dobu silná

Tank KV byl nejen odolný, ale byl i velmi těžce vyzbrojený. Tanky KV-1 měly tankový kanon ráže 76 milimetrů, který si v roce 1941 se 70 mm (Pz.III) a 80 mm (Pz.IV na věži) silným pancířem německých tanků dokázal lehce poradit. Navíc měl vpředu dva kulomety pro boj proti pěchotě a další kulomet v zadní části věže. Sověti postavili i asi 300 tanků KV-2 vyzbrojených houfnicí 152 milimetrů na rozbíjení bunkrů a vyzkoušeli je ve Finsku. Tank byl ale při střelbě dost nestabilní a proto se nakonec přestal vyrábět.

iZdroj fotografie: Uživatel Gandvik / Creative Commons / CC BY-SA
KV-2

Tanky KV byly organizovány do praporů s 16 až 22 stroji a měly operovat s součinnosti s T-34. V den, kdy Němci na Sovětský svaz zaútočili, měla Rudá armáda v západní části země 337 KV-1 a 132 KV-2. I tak malé počty dokázaly nadělat německým útočníkům značné problémy. Příkladem urputného, statečného a nakonec marného boje KV-2 sovětské druhé tankové divize je jeho účinkování v boji, nazvaném historiky „Bitva u osady Raseiniai“ v Litvě ve dnech 23. – 25.06.1941 (viz níže).

Šestičlenná posádka mohutného KV-2 i přes své znehybnění dokázala dva dny blokovat postup jednotek 6.tankové divize Wehrmachtu. Několik dalších tanků KV-1E a T-34 ze stejné divize doslova převálcovalo německou jednotku vyzbrojenou původně československými LT-35. Ruské kolosy se podařilo znehybnit jen tehdy, pokud menší tanky do nich narazily a zničily přitom jejich pásy.

Střety s tanky KV dopadly neslavně

Výše zmíněný tank KV-2 při nekoordinovaném útoku 2.sovětské tankové divize v Litvě pronikl hluboko za německé linie, a zastavil na volné komunikaci blízko lesíku u obce Raseiniani, až když mu došlo palivo. Střelivo a odhodlanou posádku však ještě měl. Nejdříve střelbou zničil německý náklaďák, který převážel zajaté ruské vojáky. Ti téměř všichni utekli, když byl německý doprovod mimo řidiče zabit. Německý velitel nad hlášením jen mávl rukou, co by taky mohl jeden jediný tank dokázat, že? Ráno to prý vyřídí.

Německé civilní obyvatelstvo si prohlíží sovětský tank KV-2 na výstavě v Kummersdorfu u Berlína (JK)

Zveřejnil(a) Východní fronta dne Neděle 10. listopadu 2013

Ráno ale stál ruský kolos tiše na stejném místě. Blokoval jedinou přístupovou cestu pro zásobování bojujících jednotek z týlu. Když se k němu přiblížil německý zásobovací konvoj plný munice, náhle ožil a zničil všech 12 náklaďáků za obrovské kanonády vybuchující německé munice. Přivolaná děla Pak-38 ráže 50 milimetrů ho nedokázala zničit, naopak odvetnou palbou z KV-2 byla pouhými třemi granáty dvě děla zničena, prakticky nic z nich nezbylo, a zbylá dvě skončila zasypaná a poškozená.

iZdroj fotografie: Uživatel Marko M~commonswiki / Creative Commons / CC BY-SA

Němci se rozhodli tank zničit protiletadlovým dělem ráže 8,8cm 298.FlaK.Abt. Ve vzdálenosti 900 metrů od mlčícího KV-2 obsluha děla začala připravovat tento kanón k palbě. Ale věž KV se náhle otočila k německému dělu a jediným granátem ráže 152 mm ho rozmetala. Posádka tanku ještě pokropila německé pozice palbou z kulometu na věži. Blokování cesty pokračovalo a velení německých vojsk nemělo kudy dopravit útočícím útvarům z týlu připravené zásoby munice, ani jídlo. Útok celé tankové divize se zastavil!

Tank KV-2 s věží MT-1 uvízl v bahnitém korytě řeky. Litva červen 1941.

Zveřejnil(a) Pátek 19. srpna 2016

V noci se pokusili němečtí vojáci vskrytu dopravit k tanku výbušniny a vyhodit ho do povětří. V půl jedné nálož vybuchla, výsledkem bylo jen přetržení tankového pásu už tak nepohyblivého tanku, jinak nic. Jen utíkající německé vojáky následovala dávka z tankového kulometu. Zoufalý německý velitel žádal o nálet štuk na ruský tank, byl odmítnut, na co prý celou letku štuk na jeden tank? Druhý den nechal zaútočit na samotný tank celý 11. tankový pluk bývalých československých tanků Pz.35(t).

iZdroj fotografie: Uživatel Raul654 / Creative Commons / CC BY-SA

Uragán granátů ráže 37 mm zasypal ruský stojící tank, který se snažil odpovídat. Za útočícími Pz.35(t) nechal německý velitel připravit další protiletadlový kanón ráže 8,8 cm k palbě. Posádka ruského tanku si v zápalu boje nové hrozby nevšimla včas. Nakonec zásahy protiletadlového kanónu do věže stroj KV-2 znehybněly. Když se německým pěšákům podařilo dostat až k tanku, zjistili, že věž KV-2 je probita pouze na dvou místech, jinak se i granáty 8,8 cm od pancíře odrazily.

Zásahy tanků Pz.35(t) na pancíři ruského monstra nezanechaly nic víc než pár škrábanců. Němečtí pěšáci vyšplhali na korbu tanku, ale když se začala věž znovu otáčet a shazovat je z korby, otvory po průstřelech vhodili do nitra ruského tanku dva ruční granáty. Po otevření poklopů byla v tanku nalezena těla šesti dodnes bezejmenných ruských vojáků. Jediným tankem KV dokázali dva dny zadržovat postup celé tankové divize.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Zničený KV-1

Neslavně dopadli Němci i u Kamenceva, kde se 4. tanková brigáda s tanky KV a T-34 utkala s Panzery 4. tankové divize. Sovětským tankům se podařilo vyřadit i doprovázející protiletadlová děla. Jedinou šanci měli Němci, jen když se jim podařilo střílet do boků či zádi ruských tanků. Německá tanková divize nakonec musela s těžkými ztrátami ustoupit a to zpozdilo útok na Moskvu do příchodu zimy. Ale Rudá armáda jen do prosince 1941 ztratila 900 tanků KV.

Velmi pomalý a často poruchový

Ani všechny tyto úspěchy neznamenají, že by byl KV nějaký špičkový tank, naopak trpěl řadou neduhů. Protože byl těžký, vážil 48 tun, pohyboval se velmi pomalu a nestačil pohyblivějším T-34. Také jeho pohonný systém trpěl četnými poruchami, které znamenaly, že tanky často někde uvízly a zůstaly napospas nepříteli. Když konstruktéři zesílili pancéřování dalších strojů KV až na 130 milimetrů, stoupla tím jeho hmotnost až na hranici únosnosti a problémy s pohyblivostí tanku se ještě prohloubily.

iZdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
KV-1S

Vznikly ještě vylepšené verze KV-1S a KV-85 vyzbrojené dělem ráže 85 milimetrů. Zvláště KV-85 byl významný, neboť byl nasazen ve větším počtu v bitvě u Kurska. Tam ale Němci přišli s novými tanky Tiger a Panter, které měly nové tankové kanóny schopné si s pancířem tanků KV poradit Ukázalo se, že vývojová řada tanků KV je již překonaná. Přednost dostaly tanky T-34 vyzbrojené kanonem ráže 85 milimetrů, které byly levnější a rychleji se vyráběly, a těžké tanky řady IS s kanóny ráže 122 mm.

iZdroj fotografie: Uživatel One half 3544 / Public Domain
KV-85

Přesto se tanky KV, které se zachovaly, účastnily bitev až do konce druhé světové války. Některé jednotky jimi byly vyzbrojeny při bitvě u Kurska a osvobozování Krymu. Zvláště u Leningradu, kde se tanky KV vyráběly celou válku, bylo stroje tohoto typu vidět poměrně často ještě po prolomení obklíčení celého města. Pár jich Rudá armáda dokonce nasadila v v Mandžusku proti Japoncům. To ale už byla labutí píseň stroje, který měl na začátku války tak významnou roli v boji s lavinou německých tanků.

Jak hodnotíte roli tanků KV v druhé světové válce?

Zdroj: Nationalinterest

Galerie

Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout