V Narviku Němci přišli o celou flotilu. I přes vysoké riziko operace nelitovali ani chvilku a nakonec slavili vítězství

Jedno z největších střetnutí začátku druhé světové války se uskutečnilo na severu Norska. Nakonec ho přerušila německá invaze do Francie.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Po obsazení Polska na podzim roku 1939 plánovalo na jaro příštího roku Německo další operace. Především do Francie. Ale před tím se Adolf Hitler rozhodl, že si zajistí sever Evropy invazí do Dánska a Norska. Útok na druhou zemi nebyl jednoduchý, dal se provést jen z moře a ze vzduchu. Navíc bylo jasné, že se může střetnout se silným britským námořnictvem. Přesto se k riskantní operaci Německo odhodlalo.

Strategická železná ruda

Šlo o hodně, například o nezamrzající strategický přístav Narvik na severu Norska. Odtud se po moři do Německa vozila švédská železná ruda potřebná pro válečný průmysl. Když na začátku dubna 1940 Němci zaútočili, do přístavu vplula eskadra deseti německých torpédoborců. Ačkoli byla obrana varována, neměly staré norské hlídkové lodě proti moderním německým plavidlům šanci. Flotila zde vylodila i asi dva tisíce speciálně vycvičených horských myslivců.

iZdroj fotografie: Bundesarchiv / Creative Commons / CC BY-SA
Němečtí horští myslivci

Britové a Francouzi si byli strategické hodnoty Narviku velmi dobře vědomí, sami dokonce měli plány na jeho obsazení. Již pouhý den po invazi vplula do Otofjordu, kde Narvik leží, eskadra pěti britských torpédoborců. Podařilo se jí Němce překvapit a potopila dvě německé lodi a řadu nákladních. Pak musela před přesilou ustoupit a sama o dvě lodi přišla. Německá flotila měla velký problém. Nejenže padl její velitel, ale docházelo jí palivo a střelivo.

Němci jdou ke dnu

O tři dny později vplula do fjordu další britské flotila vedená bitevní lodi Warspite. Tentokrát neměly německé lodě proti přesile šanci, i když se jim několik nepřátelských plavidel podařilo poškodit. V té době ale nebyly k dispozici žádné pozemní síly, které by mohly vyhnat Němce na pobřeží. Ti navíc byli posíleni posádkami potopených lodí. Flotila tedy německé postavení jen odstřelovala.

iZdroj fotografie: Public Domain
Hořící německý torpédoborec u Narviku

V oblasti se k odporu začala mobilizovat i norská vojska a o několik dnů zde přistály i expediční síly z Anglie, Francie, nasazené tu byly i polské jednotky. Dařilo se jim zadržovat Němce, kteří postupovali z jihu Norska a zaútočily i na horské myslivce. Ti se stáhli do oblasti u švédské hranice a nikdy se je nepodařilo definitivně porazit. Spojenecká vojska se potýkala s roztříštěným velením a navíc neměla řádnou podporu ze vzduchu.

iZdroj fotografie: Public Domain
Letadlová loď Glorious

Možnou úspěšnou obranu Narviku nakonec zkomplikovala německá invaze do Francie, kde nacistická vojska vítězila. Spojenci se proto rozhodli své vojáky stáhnout, potřebovali je nutně k obraně doma. Německý bitevním lodím se podařilo 8. června potopit o oblasti britskou letadlovou loď Glorious. Evakuační flotile se podařilo odplout, ze země uprchla i norská královská rodina.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články