Klíčové důvody, proč byli Vikingové tak úspěšní při svých nájezdech na osídlené vesnice. Moment překvapení byl triumf

Taktika Vikingů při nájezdech na anglické pobřeží by se dala popsat jako hit-and-run. Dokonale měli připravený i záložní plán.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nájezdy Vikingů sužovaly pobřežní oblasti severní Anglie v době od 9. do 11. století. Seveřané při nich spoléhali na moment překvapení a útoky ze zálohy. Jejich taktika by se teoreticky dala připodobnit k taktice dnešních speciálních jednotek. Jejich cíle byly ovšem značně odlišné, šlo především o vesnice a kláštery.

Udeřit a zmizet: základní taktika severských bojovníků

Vikingové útočili na pobřežní vesnice kvůli rabování. Seveřanům šlo o vše, co mělo nějakou hodnotu: zlato, jídlo, ženy a jakákoliv další kořist, kterou šlo přímo využít nebo prodat. Vesnice a kláštery představovaly pro vycvičené a vyzbrojené Vikingy poměrně „měkké“ cíle. I přesto ale byla místě obezřetnost.


iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že by vesničané dostali čas zformovat obranu nebo vyslat posly k nejbližší vojenské posádce a přivolat profesionální pomoc, mohla by se pro Vikingy situace zkomplikovat. Hodně proto dbali na zmíněný moment překvapení a k vesnicím se vždy přibližovali pokud možno nenápadně.

Překvapivé přiblížení znamenalo především pohyb jejich lodí za horizontem a připlutí k pevnině se spuštěnými plachtami. Po zemi se poté Vikingové pohybovali velmi rychle s cílem tvrdě a překvapivě udeřit a následně zmizet dříve, než dorazí organizované vojsko protivníka. Již bylo zmíněno, že kromě vesnic byly cílem často i kláštery, které slibovaly tučnou kořist.

Když se něco nepovedlo

Ne vždy ale všechno proběhlo podle plánu a Vikingové čas od času narazili na organizovaný odpor. V takových případech se dokázali rychle „přepnout“ z nájezdnického módu do bojového. Stejně jako ostatní armády té doby, i Vikingové bojovali v sevřené formaci. Důležitou součástí jejich taktiky byla snaha překonat co nejrychleji vzdálenost k nepříteli a započít boj na blízko. Vikingové totiž pouze minimálně používali střelné zbraně.


iZdroj fotografie: Pixabay

I když lodě Vikingů jsou z našeho pohledu ikonické, námořním bitvám se většinou vyhýbali. K námořním střetnutím přistupovali pouze ve chvíli, kdy měli šanci zmocnit se lodě či jejího nákladu.

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 607 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka