Český voják „průkopník“: již před 11 lety založil akci, kterou nejdříve inspiroval Němce, a později dokonce Američany

Vzpomínat na hrůzný historický okamžik vojenským pochodem začali Češi, kteří nakonec svou tradicí zaujali v sousedním Německu, a dokonce také v Americe.

Praporčík Jaroslav Nábělek i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
                   

Na jaře roku 1945 dorazil do Volar na Prachaticku a okolí pochod smrti židovských žen z koncentračního tábora Grünberg. Mnohé z nich pochod nepřežily a lidé si dodnes událost připomínají – jednou z akcí je i pochod příznačně zvaný Military Death March, za nímž stojí český voják Jaroslav Nábělek z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Pochod se tak ujal, že ho začali pořádat i v Německu, a dokonce se uskuteční také v USA.

Vzpomínkový pochod se velice rozrostl

Praporčík Jaroslav Nábělek dělal během 25leté služby v armádě mnohé, včetně akcí zaměřených na školy. Před lety ho zaujal příběh Jaroslavy Krejsové, přeživší účastnice holokaustu, když ji slyšel vyprávět ve škole o jejích životních zážitcích. Rozhodl se, že veřejnost nesmí na tuto událost zapomenout, a pustil se do pořádání pochodu Military Death March. Před 11 lety se ho účastnilo 150 lidí, nyní jich je 1 700, uvádí v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

Pořadatel pochodu Military Death March Jaroslav Nábělek při výcviku s RBS-70NG iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Pořadatel pochodu Military Death March, praporčík Jaroslav Nábělek, při výcviku s RBS-70NG

Jako voják působil praporčík Nábělek se svými kolegy i v zahraničních misích – dvakrát tak třeba pořádali vzpomínkový dálkový pochod v Litvě. Tam akcí zaujali vojáky z Německa, a ti ji už třetím rokem pořádají v německém Münsteru. Jeden z německých organizátorů se ale při své práci ocitl ve Spojených státech amerických, konkrétně v Norfolku, kde se pochod uskuteční také, a je tedy šance, že se akce může stát tradicí také za mořem.

Pochod zaplatilo mnoho žen životem

Jak jsem již zmínil, pochod smrti z německého koncentračního tábora Grünberg začal již v lednu 1945, uvedly Novinky. Nacisté nelítostně poslaly kolem 1 200 žen na 400 kilometrů vzdálený Helmbrechts, kam jich ovšem dorazila jenom polovina. Ale ani tam cesta neskončila, nakonec se totiž dostaly až na Prachaticko, a v okolí Volar nakonec našlo smrt 95 žen – na hřbitově, kde jsou pochované, je památník tohoto pochodu.

5 důvodů, proč Japonci neprovedli třetí nálet na Pearl Harbor. Zničující úder mohl změnit průběh celé války

Za druhé světové války nebyly pochody smrti výjimečné, uskutečnilo se jich mnoho. Vlastní zkušenost s ním mají i Američané a spojený je dokonce s občany Československa. Japonci na jaře 1942 nechali poražené americké vojáky pochodovat na filipínském poloostrově Bataan, kde zemřelo až 650 Američanů a 18 tisíc Filipínců. Mezi nimi bylo i 14 Čechoslováků z pobočky továrny Baťa, a někteří pracovníci konzulátu. Česká ambasáda v Manile na svých stránkách uvádí, že 7 z nich během pochodu nebo posléze v zajetí zemřelo.

Military Death March v roce 2019

Jak se díváte na myšlenku připomínat si pochody smrti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články