Rusko má tankové granáty, které mají prorazit kdejaký západní tank, i kdyby šlo o ten nejlepší. Jenomže je zvládá pouze T-14 Armata

Mezi nejdůležitější potřeby tanku patří schopnost zničit nepřítele kanonem, a často jde o jedinou ránu. Rusové k tomu mají munici mít, jenomže ji nemohou použít.

Protitanková střela pro tankový kanon 9M119M Refleks i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Západní tanky jsou od dob konce studené války až po dnešek známé tím, že je (nebo má být) jejich pancíř silnější, potažmo odolnější než u sovětských a ruských protějšků. Rusko přitom osazuje tanky standardně děly ráže 125 milimetrů, zatímco na západě to je 120 milimetrům, ale potřeba je také kvalitní munice. Na jejím vývoji jednotlivé země stále pracují a zdokonalují ji, a nejnovější ruské typy by si údajně měly poradit i se západním pancířem.

Rusové zkoumají munici ze západních tanků

Výhodou Ruska je, že se mu v poslední době podařilo zmocnit některých západních strojů. V rukách jeho inženýrů se tak ocitl třeba tank Leopard 2 nebo BVP M2 Bradley. TheDefencePost uvádí, že z ukořistěných či zničených vozidel ruští vojáci odebrali techniku, a to včetně munice. Lze předpokládat, že se za pomoci reverzního inženýrství budou pokoušet udělat ruskou obdobu moderní západní munice, a zároveň tak zjistit odolnost pancéřování.

Rusko ale již dříve vyvinulo nové typy munice schopné prorazit západní pancíř – jedná se konkrétně o munici 3BM69 Vacuum-1 a 3BM-70 Vacuum-2, uvádí NationalInterest. První je z ochuzeného uranu a druhá pak na bázi wolframu. Měla by mít 900 milimetrů dlouhou penetrační tyč, přičemž je schopná na 2 km prorazit pancíř s odolností 900 až 1 000 milimetrů RHAe. To by mělo stačit i na nejlepší západní tanky. Problém munice ovšem je, že je určena pro tank T-14 Armata, který ale Rusko stále sériově nevyrábí, a do starších typů použít nejde.

Současná munice asi čelní pancíř neprorazí

Nejlepší současná tanková munice do tanků T-90M, případně dalších modernizovaných typů, je 3BM59 Svinets-1 a 3BM60 Svinets-2. Opět z wolframu a ochozeného uranu a s průbojnosti do 750 mm RHAe na 2 km. To ale na čelní pancíř nejlepších západních tanků údajně nestačí, a problémem ruských tanků je, že rozměry munice omezuje automatické nabíjení, takže ji lze jenom obtížně zesílit. Není ale vyloučeno, že se konstruktérům podaří munici vylepšit na základě znalostí západní munice a složení a odolnosti západního pancíře.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Rusko má vedle toho do tanků i řízené protitankové střely odpalované z kanonu – nejznámější je laserem naváděná 9M119M Refleks. Military-History uvádí, že má dosah 5 kilometrů a její kumulativní tandemová hlavice prorazí pancíř o síle až 900 milimetrů RHAe. Už to je slušné, ale ruští konstruktéři se údajně střelu snaží vylepšit, a také na jejím základě vyvinout nový typ určený pro kanony ráže 100 milimetrů používaných třeba na BMP3. Střela 9M117M1 Arkan používaná dnes má mít totiž průraznost 750 milimetrů RHAe, uvádí Wikipedia.

Střelba ruského tanku T-90M

Jak schopná je podle vás ruská protitanková munice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články