I 45 stíhaček F-16 by bylo velké posílení ukrajinského letectva: s klidem by zvládly třeba ruské Su-25, proti Su-35 ale nelze soudit

Jestliže Ukrajina dostane vysněné stíhací letouny F-16, značně tím posílí; některé ruské letouny „strčí do kapsy, ale stejně budou ve velké nevýhodě.

Zadní pohled na dánský letoun F-16 i Zdroj fotografie: Paul Nelhams / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Víceúčelové bojové letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon, které se nakonec po dlouhém naléhání podařilo Ukrajině získat, významně posílí její vzdušnou sílu. Zatím se zdá, že by mohla dostat 45 kusů F-16 z Nizozemí a Dánska, ale je možné, že se objeví i další dárce. Jde o vítanou posilu, ale rozhodně nelze letadla zaměňovat např. s novými F-16, na jejichž dodávku čeká třeba Slovensko; Ukrajina má obdržet starší, a v obou zemích nahrazované typy.

Letadla F-16 jsou stará, ale po modernizaci

Nizozemí a Dánsko nakoupily letouny při společné dodávce na přelomu 70. a 80. let 20. století, a v současnosti je nahrazují moderními Lockheed Martin F-35 Lightning II. Konkrétně se jedná o letouny F-16 Block 20, ale v polovině své životnosti prošly tzv. modernizací MLU, čímž se dostaly na úroveň vyšších verzí a mají možnost odpalovat i novější verze leteckých zbraní, například střely AIM-120 AMRAAM a další. Dohromady by jich měly mít obě země 45.

Nizozemský letoun F-16 iZdroj fotografie: Martijn Geerlings / Creative Commons / CC BY-SA
Nizozemský letoun F-16

Jak si tato letadla na ukrajinském nebi povedou, bude záležet hlavně na jejich nasazení. Jisté je, že se jedná o výkonnější a schopnější letadla, než jaké napadená země v současnosti má; dnes totiž používá ještě sovětské (a většinou nemodernizované) stroje, k nimž mají třeba střely vzduch-vzduch s kratším doletem, než jaké mohou používat zvažované F-16. Původně americká letadla by měla mít i mnohem lepší radar, což znamená snazší odhalování ruských letounů. Na druhou stranu bude mít Rusko i nadále přesilu v počtu.

F-16 se s hlavními ruskými letouny ještě nestřetly

Posuzovat, jak si F-16 z Dánska a Nizozemí mohou vést proti ruským letounům, především pak proti Suchoj Su-30 Franker-C a Suchoj Su-35 Flanker-E (což jsou hlavní víceúčelové letouny Ruska), je obtížné, protože se dosud nikdy nestřetly. Záležet to bude i na míře modernizace, a to jak u F-16, tak u ruských strojů, a také na schopnostech pilotů a pozemní podpoře. Nepochybné ale je, že si stíhací letouny ze Západu mohou snadno poradit s bitevníky jako jsou Suchoj Su-25 Foxfood, které jsou využívány k útokům na pozemní cíle v blízkosti fronty.

Belgická F-16

„F-16 nemůže bojovat, pokud stojí proti ruskému systému S-400,“ uvedl zkušený americký pilot John „JV“ Venable

Až Ukrajina po očekávaném cca 4měsíčním výcviku pilotů F-16 dostane, mohla by mít pro letouny i jiné úlohy než přímé středy s nepřítelem. Stroje jsou uzpůsobeny třeba k odpalování protiradarových střel AGM-88 HARM mnohem lépe než upravené staré ukrajinské letouny. Unesou navíc i značný náklad pum, a to včetně bomb o hmotnosti 450 kg s konverzními sadami JDAM, což z nich dělá klouzavé přesně naváděné pumy s dosahem až 80 km.

Let nizozemského F-16

Jak hodnotíte F-16 proti ruským strojům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články