„F-16 nemůže bojovat, pokud stojí proti ruskému systému S-400,“ uvedl zkušený americký pilot John „JV“ Venable

Ruská protivzdušná obrana je možná nezdolatelným soupeřem i pro opravdu moderní americké letouny. Poměřit s nimi síly by tak mohla být sebevražda.

Belgická F-16 i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ukrajinská vláda neustále dokola žádá své Západní spojence o dodání moderních vojenských letadel – nejradši by přitom byla za americké víceúčelové letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Ukrajinci tvrdí, že je nutně potřebují, aby mohli vést opravdu úspěšnou ofenzivu proti ruským okupačním silám, jejichž letectvo má početní i kvalitativní převahu. Známý americký analytik a bývalý pilot John „JV“ Venable ale uvedl, že by letadla F-16 ničemu nepomohla, protože by je udolala ruská protivzdušná obrana.

F-16 se ruským letounům vyrovnají

Faktem zůstává, že jsou ukrajinská vojenská letadla proti strojům okupanta většinou hodně zastaralá, takže se nimi nemohou měřit. Ruské letouny je totiž mnohem dříve zaměří, a střelami vzduch-vzduch je dokáží sestřelit i z velké dálky, což se také několikrát stalo – ukrajinské letce to tak k jakékoliv větší akci velmi nepustí. Letouny F-16, hlavně pokud jde o moderní varianty, by ale takto omezována nebyla, a jednalo by se o plnohodnotné soupeře. V mnohém se totiž ruským letounům nejenom vyrovnají, ale také je překonají.

S-400, ruský systém protivzdušné obrany iZdroj fotografie: Dmitriy Fomin / Creative Commons / CC BY
S-400, ruský systém protivzdušné obrany (odpalovací vozidlo)

Bývalý pilot a expert John „JV“ Venable se ale domnívá, že při nasazení by byly rozhodujícím faktorem moderní ruské systémy protivzdušné obrany S-400, případně modernizované verze S-300. Jejich radary mají tak velký dosah, že by dokázaly zaznamenávat letadla F-16 ve službách Ukrajiny dříve, než by se samy staly cílem zaměření a následného odpálení protiradarové střely AGM-88 HARM. Ty mají totiž dostřel kolem 150 kilometrů – existují sice i s větším dosahem, ale ty jsou absolutní novinku a je jich jenom hrstka.

Americký letoun F-16

Americká F-16 vypadá vedle ruského Su-30 jako „dětská verze“; ale na velikosti nezáleží, je totiž podobně ničivá

Systémy S-400 mají však dostřel 150 kilometrů také, a na takovou vzdálenost byl dokonce právě touto zbraní zaznamenán sestřel ukrajinského letounu Suchoj Su-27 Flanker; jiný letoun stejného typu měl být zase sestřelen na vzdálenost 217 kilometrů modernizovaným S-300V4. Jde o zatím nejdelší sestřel zaznamenaný pozemním protiletadlovým systémem na světě. V případě nasazení F-16 by samozřejmě také záleželo, jak daleko od fronty by Rusové systémy umístili, ale minimálně starší S-300 neváhají přisouvat relativně blízko.

S-400 umí proti F-16 bojovat velmi dobře

John „JV“ Venable uvedl, že by se F-16 dostaly v podstatě do podobné situace jako ukrajinské stroje, protože nejde o stealth letouny. O tom, že jsou systémy S-400 proti F-16 velmi schopné, mohou západním spojencům podat svědectví hlavně Turci, kteří koupili od Ruska systém S-400, a zároveň provozují F-16; navíc ho nasazují jako odstrašení řeckých letounů stejného typu. Alespoň podle tureckých médií si S-400 proti těmto letadlům vede více než dobře.

Jiní experti pak zase uvádí, že by Ukrajinci měli F-16 dostat (k čemuž také nakonec dojde). Teoreticky totiž existují úkoly, k nimž by se hodily – třeba držet ruské letectvo dál od frontové linie, a hlídkovat v bezpečné hloubce ukrajinského vzdušného prostoru. Musely by ale mít střely AIM-120D AMRAAM s dosahem 160 kilometrů. Stejně tak by ale mohly sloužit k odpalování střel dlouhého dosahu, třeba AGM-158 JASSM, pokud by je USA dodaly. Ale jelikož má Ukrajina už podobné britské Storm Shadow, není důvod je neposkytnout.

Systém S-400 v akci

Mohly by F-16 zvrátit situaci na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články