Americké letectvo plánuje příští rok odstavit část legendárních letounů A-10. Více než 200 strojů se chystá do penze

Velitelé amerického letectva předkládají rozpočet na příští rok, který nepočítá s částí letadel A-10. Důvodem jsou úspory. Vyřadit letoun chtělo v minulosti letectvo zcela, ale neuspělo.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public domain
                   

Letoun A-10 Warthog, což znamená prase bradavičnaté, je v americké letecké historii legendou. Přesto velitelé letectva již delší dobu chtějí jeho stažení ze služby. Dosud ale naráželi na odpor v kongresu. Poslat část strojů A-10, ale nejen ony, na šrotiště, navrhují i na příští rok v předkládaném rozpočtu. Slibují si od toho, že by ušetřili více než miliardu dolarů, kterou by mohli dát do modernizace jiných strojů a nákupu nových.

Více než 200 strojů do penze

Kromě A-10 by se letectvo chtělo zbavit desítek kusů stíhacích modelů F-15 a F-16, tankovacích strojů, nákladních letadel a dronů. Celkem jde o více než 200 strojů. Jejich vyřazením by letectvo ušetřilo 1,3 miliardy, což jsou peníze, jež značně potřebuje. Ačkoli mají USA největší leteckou flotilu, kterou obnovují, letadla pomalu stárnou s scházejí peníze na opravy a modernizace. To by se mohlo projevit na bojeschopnosti letectva.

Warthog může být pro americké zákonodárce největší problémem. Již v minulosti se ukázalo, že tento stroj milují. Letectvo chtělo totiž všechny stroje vyřadit již v letech 2015 až 2019, což ale kongres zakázal. Velitelé nyní navrhují poslat do penze jen 42 strojů, čímž by ve službě stále 239 letadel zůstalo. Plány letectva nyní počítají s jejich údržbou, modernizací a provozem minimálně do roku 2030, ale spíše ještě déle.

Zabiják iráckých tanků

A-10 je letoun určený k poskytování přímé palebné podpory. Byl navržen speciálně na to, aby dokázal ničit tanky, obrněná vozidla a další pozemní cíle nepřítele. Jejich výroba byla zahájena v roce 1975. Stroj létá v nízké výšce a malých rychlostech, je proto mimořádně odolný. A také silně vyzbrojený. Má 30 milimetrové rotační dělo, může nést různé typy raket a pum.

iZdroj fotografie: Senior Airman Matthew Bruch / Public domain

Své schopnosti letoun prokázal při operaci Pouštní bouře v roce 1991. Tehdy dokázal zničit téměř tisícovku iráckých tanků a další stovky obrněných vozidel, děl a dalších cílů. Iráčanům se podařilo sestřelit jen čtyři stroje, další byly poškozené, ale mohly se vrátit na základny. Úspěšné byly i při bombardování Srbska, Afghánistánu nebo v bojích s Islámským státem. Letectvo je nasazuje i do protiteroristických operací.

Zdroj: Business Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články