Jako jaderný bombardér by americký raketoplán X-37B neposloužil. Má jenom „testovat lety do vesmíru“, ale není to jeho celý potenciál

Co přesně americký vesmírný dron X-37B na misích provádí, je utajené. Ale i když jsou dispozici jenom střípky, některé scénáře lze vyloučit.

Vesmírný dron X-37B i Zdroj fotografie: Vesmírné síly Spojených států amerických
                   

Ovládnutí vesmíru je v současné době pro vojenské operace velice důležité, a nejde primárně o to, že by v něm měly být umístěné zbraně. Díky vesmírným technologiím lze totiž navádět zbraně na zemi, komunikovat, vykonávat průzkum a celou řadu dalších činností. Většinou je to závislé na družicích, ale použít lze i vesmírné lodě, i když jejich vypravení je velice náročné. Možným řešením jsou vesmírné drony, a asi nejznámější je americký Boeing X-37B,

Operace X-37B podléhají přísnému utajení

Američané postavili dva vesmírné drony či robotické raketoplány Boeing X-37B, a původně spadaly pod letectvo, ovšem posléze byly svěřeny pod velení vesmírných operací. Jak uvádí TheGuardian, jsou tyto drony označované za utajované, a je známo jenom velmi málo informací, co se reálně při jejich misích děje, i když něco přece jenom dostupné je. V současné době je třeba X-37B na misi za nízkou oběžnou drahou, kde ještě v minulosti nebyl. Jak dlouho to bude trvat, není známé, ale ta poslední měla délku 908 dní.

Robotický raketoplán X-37B iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Robotický raketoplán Boeing X-37B po misi v roce 2017

Co všechno dron na svých misích provádí a prováděl, je nejasné. Oficiálně jde obvykle o pokusy s různými materiály na konstrukci vesmírných těles, testovány na něm byly i různé typy pohonů. Při šesté misi proběhl třeba experiment americké námořní výzkumné laboratoře nazvaný PRAM-FX, při němž bylo sluneční světlo přeměněno na radiofrekvenční mikrovlnnou energii, což by mohlo sloužit k budoucímu přenosu energie z vesmíru na Zem, uvádí Reuters. Zkoumána by měla být i semena různých plodin a vliv gravitace na jejich růst.

Jaderný bombardér nejspíše možný není

Třeba z Ruska v minulosti zazněly obavy, že by X-37B mohl nést jaderné zbraně, načež ho označili za vesmírný bombardér, uvádí GlobalSecurity. Američané sice takové využití vesmírného dronu odmítají, ale na druhou stranu si lze minimálně teoreticky představit, že by nějakou zbraň nést mohl, ačkoliv by nemohla být veliká, neboť je samotný vesmírný dron poměrně malý. Na délku má jenom 8,92 metrů a unese náklad těžký 227 kg, uvádí Wikipedia. Jenom pro srovnání, 1 střela BGM-109 Tomahawk (může mít jadernou hlavici) váží 1 300 kg.

Robotický raketoplán X-37B

Soupeři mají vážné obavy z amerického raketoplánu Boeing X-37B: z vesmíru by mohl udeřit kdekoliv na světě, jediné Rusko má obranu

Možností samozřejmě je, že by dron mohl sloužit třeba k odchytávání, poškozování nebo infikování cizích satelitů, případně by mohl zastoupit roli nějakého amerického satelitu, pokud by byl zničen. Na druhou stranu nelze jeho let utajit, takže by nepřítel mohl vědět, kde se nachází a co dělá. Boeing X-37B má mimochodem i konkurenci v podobě čínského vesmírného dronu nazývaného Shenlong. Space uvádí, že je na třetí misi, ovšem o jeho poloze i akcích je pochopitelně známo ještě mnohem méně než o americkém dronu.

Záhadné mise X-37B

K čemu si myslíte, že dron Boeing X-37B reálně slouží?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články