Nový americký bombardér B-21 Raider má překonávat všechny soupeře. Půjde o druhý strategický bombardér se schopností stealth na světě

Strategické bombardéry jsou velmi nákladné stroje, které provozuje jenom několik zemí. Jsou schopny nést náklad bomb včetně jaderných na dlouhé vzdálenosti.

i Zdroj fotografie: U. S. Air Force / Public Domain
                   

Americké letectvo by mělo 2. prosince 2022 představit prototyp svého nového strategického bombardéru, který se jmenuje Northrop Grumman B-21 Raider. Měl by ve výzbroji doplnit a postupně nahrazovat současné strategické bombardéry B-52, B-2 a hlavně B-1. Jak přesně vypadá a jaké jsou jeho specifikace, je dodnes tajemstvím, ale přesto nějaké informace a náznaky na veřejnost pronikly. Na jejich ověření je třeba si ale počkat.

Půjde opět o létající křídlo

V podstatě stoprocentně jisté je, že se bude jednat o letoun ve tvaru létajícího křídla, jakým je i současný B-2. Jde o vyzkoušený koncept, který zajišťuje vysokou nosnost a s použitím speciálních materiálů i pokročilé schopnosti stealth. Ty jsou u strategických bombardérů klíčové, protože s rozvojem protivzdušné obrany a stále většího doletu raket vzduch-vzduch se utajení pro tyto velké stroje stalo otázkou přežití.

Tradiční úlohou strategických bombardérů bývá nošení konvenčních a jaderných pum na dlouhé vzdálenosti. Dnes již ale přednost dostává vyzbrojení řízenými střelami, jež mohou zasahovat cíle na stovky a někdy i tisíce kilometrů daleko. U B-21 se předpokládá, že kromě klasických úloh strategického bombardéru, jak je chápou dnešní letečtí velitelé v USA, by měl sloužit například i jako základna dronů, které donese do cílové oblasti.

Případně jako retranslační stanice pro přenos signálů při operacích bojových letounů F-35, protože letouny typu AWACS či EC-135, které tuto roli dosud zastávaly, jsou dnes již v moderním boji příliš zranitelné i na velké vzdálenosti.

Cena za jeden kus půjde do miliard korun

Prosincové představení prototypu bude velkou událostí. Naposledy byl nový strategický bombardér, tehdy typu B-2, představen v listopadu 1988. První let stroje B-21 by se pak měl uskutečnit v průběhu roku 2023. Předpokládá se, že by měl do služby v americkém letectvu vstoupit v letech 2026 nebo 2027. V plánech letectva se počítá s pořízením 100 strojů, ale často se mluví až o 145 kusech. Jejich cena byla v roce 2010 odhadována na 550 milionů dolarů (13,5 miliardy Kč). Ale na konečnou cenovku stejně jako na parametry stroje si bude třeba ještě počkat.

Nahrazovat by měl ve výzbroji USAF především typ B-1 a následně i B-2, kterým v 30. letech našeho století bude končit životnost. Kupodivu nejstarší B-52 letectvo modernizuje, mění jim například pohonné jednotky za úsporné dvouproudové, a chce je využívat až do 50. let, protože jsou velmi spolehlivé a jejich provoz je výjimečně levný.

iZdroj fotografie: Eric Friedebach / Creative Commons / CC BY
B-1B Lancer

Americký B-21 by ale brzy měl získat konkurenci. Hlavně čínskou, protože tato země velmi intenzívně pracuje na svém strategickém stealth bombardéru označovaném jako H-20. I ten by měl být létajícím křídlem se schopností stealth. Rusko pak pracuje na velmi podobném bombardéru PAK DA. Jak je s projektem daleko a jak to vůbec v Rusku pokračuje v době sankcí, se dnes přesně neví, i když v Rusku nedávno zveřejnili, že definitivní podoba projektu PAK DA včetně makety je již schválena.

Co očekáváte od nového bombardéru B-21?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články