Lov na havarovaný letoun s přísně tajnou technologií začal. Britové a Američané se bojí, aby nepadl do rukou Rusů

Dostat se k nejmodernější technice vašeho soupeře může poskytnout velmi cenné informace. Proto si tajemství svých nejlepších zbraní státy velmi dobře střeží.

i Zdroj fotografie: Uživatel LPhot Luke / Creative Commons / OGL
                   

Ve Středozemním moři již několik týdnů probíhá horečná aktivita především britského a amerického námořnictva. A nejspíše i ruského, ale o tom se nikde žádné informace nevyskytují. Vše má jediný důvod. Stíhačku F-35 Lightning II verze B, která 17. listopadu 2021 havarovala při startu z britské letadlové lodi HMS Queen Elizabeth. Velké Británii i USA jde o to, aby vrak stroje nepadl do nepovolaných rukou. Informace o operaci jsou ale velmi skoupé.

Pilot se po startu katapultoval

Známé jsou jen základní informace. Loni britská vlajková loď vyrazila na dlouhou plavbu až do Pacifiku a zpět. V listopadu se nacházela ve Středozemním moři. Záběry, které se dostaly na veřejnost, ukazují, že jeden z letounů F-35B se hned po startu dostal do potíží. Po přejetí takzvaného skokanského můstku lodi se pilot z letadla katapultoval. To se potopilo na dno moře. Pilot byl krátce po incidentu vyloven živý.

iZdroj fotografie: Kyle Heller / Public Domain

Jde o verzi letounu, která umožňuje starty z krátkých drah a disponuje možností kolmého vzletu a přistání. Na rozdíl od jiných variant F-35 má v trupu silné turbodmychadlo, které jí tuto schopnost dává. Byla zkonstruována i proto, aby nahradila legendární britské stroje Harrier. Cena jednoho takového letounu se pohybuje kolem 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

iZdroj fotografie: Royal Navy / Public Domain

Letoun je plný nejlepších technologií

Nejde o to letadlo zachránit, to je téměř určitě po pádu a pobytu v hloubce neopravitelné. Letadla F-35 jsou ale stroje páté generace se schopností stealth, které jsou vybaveny moderními systémy a elektronikou. Kromě F-22, který mají jen USA, jsou nejmodernějším letounem ve výzbroji států NATO a dalších spojenců, jakými jsou třeba Japonsko a Izrael. O technologie letadla se samozřejmě enormně zajímají soupeři, například Čína a Rusko.

i

Ruská letadla Queen Elizabeth pravidelně sledovala, protože Rusové mají základnu v nedaleké Sýrii. Takže je možné, že znají i přesné místo havárie. Nebo alespoň přibližné. Navíc oblastí velmi často proplouvají ponorky ruského námořnictva. Není tudíž vyloučeno, že by se Rusové mohli pokusit k letadlu nebo jeho části dostat. To by znamenalo, že by mohli odhalit některé jeho utajované schopnosti a technologie a snáze vyvinout způsoby, jak jim čelit.

Američané měli poslat speciální ponorku

Dostat se k vraku by ovšem pro ruské námořnictvo nebylo vůbec jednoduché. V oblasti jsou britské i americké síly a pravděpodobně i další spojenci z NATO. Nechtějí nic riskovat. USA údajně do oblasti vyslaly svoji záchrannou robotickou ponorku, řízenou pomocí kabelů CURV-21. Ta je schopná se potopit do hloubky šesti kilometrů a manipulovat s předměty o hmotnosti až jedné tuny.

iZdroj fotografie: Rob Shenk / Creative Commons / CC BY-SA

Proč vlastně letadlo během startu spadlo, zatím britské letectvo či námořnictvo nesdělilo. Phil Marr, velitel základny RAF Marham, která byla domovem havarovaného letounu, pouze uvedl, že vyšetřování probíhá. Odhaduje, že bude trvat v řádech měsíců. Jiný letoun F-35 patřící Jižní Koreji měl 4. ledna 2022 potíže. Kvůli poruše se mu nevysunul podvozek a pilot s ním musel na základně v Seosanu přistát takzvaně na břicho.

Jak velká problém by byl letoun F-35 v rukách Ruska nebo Číny?

Zdroj: Wearthemighty, Forces

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články