Čína má téměř 200 ozbrojených průzkumných vrtulníků Z-19. Vyzbrojeny budou řízenými protitankovými střelami

Čína se v posledních letech pustila i do budování mohutné vrtulníkové síly. Disponuje stroji, které se v některých oblastech mohou směle rovnat konkurenci.

i Zdroj fotografie: Uživatel Alert5 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čínské letectvo v posledních letech vybudovalo silnou sestavu ozbrojených průzkumných vrtulníků. Jejím základem jsou stroje Harbin Z-19, které tvarem mohou připomínat americké stroje Cobra. Podle dostupných informací by čínské ozbrojené síly měly disponovat zhruba 180 helikoptérami této značky. Pokud je to pravda, jsou soustředěné do devíti až 12 leteckých pluků.

Bojová helikoptéra vychází z francouzského stroje

Ačkoli může stroj připomínat americký bitevní vrtulník, jeho základ je francouzský. Jde totiž o upravený design francouzského vrtulníku AS-365 Dauphin. Ty čínská firma začala vyrábět v licenci pod označením Z-9 a na jejich základě pak vyvinula vlastní bojový stroj. Tomu napovídá i použití jednoho ze základních rysů francouzského vrtulníku, kterým je zadní krytý rotor zvaný fenestron. V podstatě Číňané udělali s vrtulníkem Dauphin to samé co USA, když před lety z transportního UH-1 Huey vyvinuly bitevní AH-1 Cobra.

iZdroj fotografie: YU Ming / Creative Commons / CC BY-SA

Z-19 jako představitel kategorie lehkých bitevních vrtulníků má i jiné jejich charakteristické rysy. První je úzký trup, který má minimalizovat riziko odvetného zásahu stroje při útoku na pozemní cíl. Typické pro tuto kategorii je i rozmístění dvou členů posádky – pilota a střelce za sebou. Kromě toho má čínská helikoptéra další prvky společné těmto vojenským vrtulníků, jako je lehké pancéřování, neprůstřelné sklo v kabinách, nárazuvzdorné sedačky pro posádku a samosvorné nádrže.

Vrtulník se může ježit zbraněmi

Prázdný stroj má vážit zhruba 2,5 tuny. Motory dokáží vrtulníku udělit rychlost až 280 kilometrů v hodině. Dokáže doletět do vzdálenosti 700 kilometrů a operovat do výšky šesti kilometrů. Stroj je opatřen dvěma pomocnými „křídly“, která fungují jako nosníky k umístění zbraní.

Vyzbrojen má být těžkými po drátě řízenými protitankovými střelami HJ-8 nebo raketnicemi či závěsy pro neřízené rakety ráže 57 nebo 90 milimetrů. Má mít schopnost nosit i rakety Blue Arrow 9, což je čínská obdoba rakety Hellfire. A střely vzduch-vzduch Tian Yan-90 proti jiným vrtulníkům a dronům.

Zveřejnil(a) GMW.cn · 光明网 · Guangming Online dne Pátek 19. května 2017

Vrtulník nemá zabudovaný žádný pevný kulomet nebo kanón, ale údajně s ním jeho konstrukce počítá. Důležitou úlohu u něj hraje integrace řady moderních senzorů včetně infračerveného a nočního vidění a kamer. To stroji umožňuje operovat za každého počasí. Některé z vrtulníků mají i milimetrový radar pro sledování okolí umístěný na vrcholu rotoru podobně jako americký Apache. To mu dovoluje sledovat okolí, ale zůstávat při tom celým trupem v úkrytu například za terénní vlnou či vysokou stavbou.

Pákistán nakonec nakupoval z Turecka

Číňané se netají ambicí svoje vrtulníky i exportovat například do zemí jako je Malajsie nebo Pákistán. Otázkou samozřejmě je, jak snesou čínské vrtulníky srovnání se svojí konkurencí. Pravdou zůstává, že například Pákistán o jejich nákupu uvažoval, ale nakonec se rozhodl pro turecké T129 ATAK. Důvodem byly údajně poddimenzované motory, které neumožňovaly stroji unést veškeré požadované vybavení.

iZdroj fotografie: Uživatel Turquieinfo / Creative Commons / CC BY-SA

Ruský server Sputnik zase informoval o údajně slabém pancéřování čínských strojů, které nedostatečně chrání posádku. Čína prý na tomto problému pracuje a chce pancéřování vylepšit. Informace je nutné brát s rezervou, protože ruské sdělovací prostředky se často zaměřují na kritiku konkurence, aby podpořily export ruských strojů. V tomto případě lépe pancéřovaných ruských helikoptér.

4×2 CİTİR adet ve 500 adet 20mm’lik M197 Top Eğitim Mühimmatı ile TUSAŞ tarafından Filipin Hava Kuvvetleri için üretilen T129 ATAK Faz-II Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri! 🚀💥 < = "https://www.facebook.com/yerli_milli_uretim202-105976474768171/" > yerli_milli_uretim202 dne Středa 15. prosince 2021

Že je i pasivní ochrana průzkumných ozbrojených strojů nutná, se přesvědčili Američané v Iráku a Afghánistánu, kde ztratili řadu strojů OH-58 a nakonec je raději vyřadili. Průzkumné ozbrojené vrtulníky dnes teoreticky mohou nahradit drony, které jsou i nenápadnější. Ovšem fakt, že i Američané se snaží najít náhradu OH-58, naznačuje, že armádní specialisté jsou o nutnosti ozbrojených průzkumných helikoptér přesvědčeni. Čína jich má nyní již téměř dvě stovky.

Jak moc mohou čínské vrtulníky obstát proti ruským a americkým?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“