Německý špionážní dron LUNA NG by Ukrajincům pomohl odhalovat ruské cíle daleko za frontou, ani na 300 km neztratí spojení

NÁZOR: Ukrajina průzkumné drony s pokročilými schopnostmi potřebuje, a německý LUNA NG se dokáže podívat i stovky kilometrů za frontu.

Dron LUNA NG na katapultu i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Ukrajina má k dispozici celou řadu průzkumných dronů, z nichž mnohé vyvinula a vyrobila sama, kdežto jiné dostala nebo koupila ze zahraničí. Liší se velikostí, výdrží, schopnostmi; některé jsou vypouštěny z ruky, jiné potřebují vlastní startovací a přistávací dráhu. Někde mezi nimi jsou pak ty startující pomocí katapultu, a jedním z nich je německý dron LUNA NG s dosahem až 100 km, takže může být na Ukrajině velmi přínosným průzkumníkem.

Dron LUNA NG doletí až 300 km

Na zbrojním trhu je LUNA NG poměrně žhavou novinkou, a produkuje ji německý koncern Rheinmetall poté, co převzal společnost EMT, která ji původně vyvinula. Cílem bylo získat dron krátkého dosahu, ale dostatečně výkonný, aby zůstal na obloze i delší dobu. Na délku má 3 metry a rozpětí jeho křídel je 5,3 metrů, uvádí Army-Technology. Maximální vzletová hmotnost je pak udávána na 100 kilogramů, přičemž vystoupá do výšky až 5 kilometrů.

Dron LUNA NG při pohledu zezadu iZdroj fotografie: Rheinmetall
Dron LUNA NG startuje z katapultu

Ukrajina už má sice třeba domácí dron SHARK UAS, je ale menší než LUNA NG, a tím jsou slabší i jeho výkony, i když to neznamená, že je špatný. Německý dron má však delší výdrž, a to až 12 hodin, kdežto ten ukrajinský „pouze“ 4 hodiny, udává portál UkrSpecSystems, což je značný rozdíl. Mnohem delší je potom i dosah; SHARK může operátor obsluhovat do vzdálenosti 80 km, a LUNA NG až do 100 km. Možná se to nemusí zdát, ale rozdíl je to značný.

Rheinmetall navíc upozorňuje, že ho lze dodatečně osadit satelitní komunikací StaCom, jejíž dosah je až 300 km. A jelikož má dron dostatek energie na až 12hodinový provoz, může se teoreticky pohybovat i stovky kilometrů za frontou, zatímco operátor zůstane v bezpečí.

Kromě kamer i zvuková a spektrální analýza

Jelikož větší dron také více unese, má LUNA NG nosnost až 30 kilogramů. Ve standardním provedení jí nechybí pozorovací systém vybavený moderní optikou nebo infračerveným systémem. To třeba SHARK obsahuje také, ale německý dron jde osadit i zařízením na akustickou nebo spektrální analýzu, a může tak sloužit třeba i k elektronickému průzkumu. Dron má navíc velmi tichý benzinový motor a max. rychlost 150 km/h.

Ukrajinský dron SpyGun

Ukrajinští elitní vojáci mají podivný špionážní dron SpyGun, který je z více než 80 % průhledný; a právě v tom je jeho ultimátní síla

Ovšem ačkoliv má větší LUNA NG výhodu ve vyšší nosnosti, nemusí to být ve válce na Ukrajině vždy výhoda. Rusko má silnou protivzdušnou obranu, a čím je dron větší, tím větší je riziko, že ho zachytí a sestřelí. Na druhou stranu je německý dron vyrobený hlavně z plastu zesíleného uhlíkovými vlákny, což je materiál na radaru obtížně zachytitelný. Jak proti ruské obraně obstojí, ukáže až praxe, a Rheinmetall tak zjistí, nakolik je tento koncept vlastně dobrý.

Prezentace schopností dronu LUNA NG

Jak hodnotíte německý dron LUNA NG?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články