Video: dron Mojave zvládne operovat z lodí i míst jako F-35B. Nepřítele zasype rychlostí 6 000 ran za minutu nebo „pekelným ohněm“

Ačkoliv mohou drony nést všemožnou výzbroj, projektilové zbraně to moc často nebývají. A přitom díky tomu mohou zasypat nepřítele mohutnou palbou.

Dron General Atomics Mojave s miniguny i Zdroj fotografie: General Atomics
                   

Již mnohé armády mají ve výzbroji střední a veliké typy dronů, s nimiž jsou schopné útočit na různé cíle i přesnou municí. Jsou velice smrtelné, ale na druhou stranu platí, že ani munice do nich nemusí být příliš levná. Nabízí se tak možnost vyzbrojit dron projektilovou zbraní, i když by to znamenalo, že by musel cíle zasahovat z malé výšky a krátké vzdálenosti. Jedním z takových testovaných dronů je General Atomics Mojave s dvojicí rychlopalných minigunů.

Střelbou již zničil dron Mojave pick-up

Koncept miniguny vyzbrojeného dronu Mojave již společnost General Atomics úspěšně otestovala. Na svých internetových stránkách uvádí, že se takto vyzbrojenému dronu podařilo zasáhnout statický cíl – výsledky testu můžete vidět na videu pod tímto článkem. Dron na něm střelbou zničil stojící pick-up, vzletů přitom provedl během testu několik. Podobně vyzbrojený dron by byl vhodný k útokům na měkké cíle, tedy proti neobrněná technice a vojákům.

Minigun Dillon Aero DAP-6 iZdroj fotografie: Dillon Aero
Minigun Dillon Aero DAP-6

Společnost vyzbrojila dron dvojicí minigunů Dillon Aero DAP-6, jejíž výrobce na internetových stránkách uvádí, že tento rotační kulomet dokáže vypálit 3 000 ran za minutu – dvojice jich tak cíl zasype smrští 6 000 projektilů za minutu. Zbraň využívá munice ráže 7,62×51 milimetrů, což je jedna ze standardních municí ve výzbroji NATO. Závěsný kontejner s minigunem a plně nabitou municí má hmotnost 159 kilogramů, Twz doplňuje, že lze do minigunu použít klasickou i explozivní munici, která dokáže cíl zapálit.

Dron Mojave nepotřebuje velké letiště

Mojave je v současné době stále ve vývoji a má jít o bezpilotní letoun se schopností STOL, tedy krátkého vzletu a přistání. Aktuálně umí něco podobného jenom několik pilotovaných letounů, mezi nimi i F-35B, i když tam je princip jiný. To mu má umožnit operovat i v oblastech, kde chybí dlouhé letištní plochy, a stejně jak na letadlových lodích. Dron je 9 m dlouhý a rozpětí jeho křídel činí 16 m, uvádí Wikipedia. Na obloze vydrží až 25 hodin a urazí vzdálenost 4 600 kilometrů, a kromě minigunů může nést i 16 řízených protitankových raket AGM-114 Hellfire.

SYPAQ Corvo dron

Kartonové drony jsou naprosto geniálním řešením: radary je nevidí, člověk neslyší a unesou až 5kg nálož; navíc jsou extrémně levné

Útočit na cíle za pomoci minigunů by dávalo dronu nové možnosti, a munice do nich je navíc určitě levnější než 3,5 milionu korun za jediný Hellfire (česky „pekelný oheň“). Na druhou stranu útoky miniguny jsou možné z nízké výšky a krátké vzdálenosti, což dělá velký dron zranitelným palbou ze země. Pokud ale bude vyřešené zaměřování, teoreticky si lze představit i využití dronu s miniguny jako lovce jiných dronů, i když taková schopnost představena nebyla.

Dron Mojave, jak střílí z minigunů

Jak chytré je vyzbrojit veliký dron miniguny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články