Dominanci F-35 lze zpochybnit, někdy může být lepší volbou F-15EX

Konstrukce letounu F-15 je sice stará skoro 50 let, ale verze EX je úplně jiná třída. Takže i když jde o letadlo čtvrté generace, v mnoha směrech překonává pátou.

Letoun F-15EX na letišti i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Ačkoliv má americké letectvo dva typy bojových letounů páté generace a pracuje na letounu generace šesté, zavádí přesto do výzbroje také nový letoun generace čtvrté, i když přesnější by bylo označení 4,5. Jde o Boeing F-15EX Eagle II, o němž jsme již na Armádním Zpravodaji psali, a jak již jeho označení napovídá, jde o pokračovatele letounů začínajících modelem McDonnell Douglas F-15 Eagle, který byl zaveden do výzbroje v roce 1976. I přes stáří původní konstrukce v některých ohledech strčí do kapsy i Lockheed Martin F-35 Lightning II.

F-15EX je neuvěřitelně rychlý

Porovnávat schopnosti F-35 a F-15EX je pochopitelně velice ošidné, protože jsou to velice odlišné letouny a každý se zkrátka hodí k něčemu úplně jinému. Ale přesto to v některých směrech jde. Předností F-35 je vlastnost stealth, pokročilé senzory, sdílení dat a další, ale naopak neunese tolik zbraní, není tak rychlá a ani manévrovatelná. Naopak F-15EX s novými motory je schopen rychlosti přes Mach 2,5 a vystoupat do výšky až 18 kilometrů, upozorňuje NationalInterest. Žádné jiné americké letadlo takovou schopnost nemá.

Letoun F-15EX během letu iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Letoun F-15EX během letu

Mezi přednosti letounu F-15EX patří i možné zatížení, neboť unese obrovský náklad zbraní těžký až 13 400 kg, čímž je spíše na úrovni stíhacích nebo taktických bombardérů, ač je víceúčelový, upozorňuje EurAsianTimes. Nést může náklad až 12 střel vzduch-vzduch a vést s nimi plnohodnotný letecký střet, a stejně tak různé druhy pum nebo řízenou střelu AGM-158B JASSM-ER, která má dosah má tisíc km a hlavici o hmotnosti 432 kg, uvádí MissileThreat.

Skvělý radar a souprava elektronického boje

Nový F-15EX se může také pochlubit špičkovým radarem AN/APG-82 typu AESA, výkonným počítačem či digitálním kokpitem s multifunkčním displejem, uvádí PopularMechanics. V mnoha ohledech má tedy schopnosti jako stroje páté generace, ale chybí mu stealth. Tu nahrazuje soupravou elektronického boje EPAWSS, a místo toho, aby byl kradmý, může protivníka velice účinně mást, což má F-15EX chránit proti zaměření různými typy zbraní.

Boeing F-15 Eagle

Boeing F-15EX Eagle II může Indonésie s klidem poměřit s čínskými letouny, má i schopnosti 5. generace a patří mezi nejlepší na světě

Nelze si však myslet, že by se F-15EX mohl pustit do prostoru se silnou moderní protivzdušnou obranou. V té by narazil. Může však plnit celou řadu jiných úkolů. Lze si představit, že bude třeba s letouny F-35 úzce spolupracovat, kdy budou díky stealth a skvělým senzorům vpředu jako průzkumná „tykadla“, kdežto F-15EX bude nosičem zbraní. Odpalovat je bude z dálky podle pokynů z F-35, a to jak na vzdušné, tak na pozemní cíle. Tato kombinace by byla jistě velice efektivní a určitě se může pustit do boje s každým letounem, na který narazí.

První let F-15EX

Jak schopný je podle vás letoun F-15EX, a jak ho srovnáváte s F-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články