Na jaké ruské cíle by mohla Ukrajina útočit s F-16: v dosahu je určitě celý Krym a schytat to může klidně ruský S-400

Ukrajinské letectvo je velice slabé, takže by mu západní letouny F-16 daly nové možnosti. Ale nejspíše by šlo zejména o rozšíření a zefektivnění těch současných.

Nizozemský letoun F-16 i Zdroj fotografie: Martijn Geerlings / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dodávka západních letounů General Dynamics F-16 Fighting Falcon je na Ukrajině velmi očekávaná, protože ukrajinskému letectvu umožní mnohem vyšší počet bojových operací, a zároveň s vyšší efektivitou. Sice nelze od letadel očekávat, že by nějakým zásadním způsobem mohla situaci změnit, ale v některých případech mohou významně pomoci. Jejich zbraně mohou mířit i na cíle v hloubi Ruska a způsobené škody mohou být nesmírně bolestivé. Záležet ale bude také na tom, jaké zbraně budou mít letouny k dispozici.

Vojenských cílů pro F-16 je celá řada

Kdy přesně letouny F-16 na Ukrajinu dorazí, není jasné. Mluví se o létě 2024, ale co jasné je, tak že minimálně část z nich má zelenou k útokům na cíle v Rusku, uvádí ArmyRecignition. Stejně tak lze na tyto cíle použít zbraně, které už Ukrajina od západních spojenců má nebo mít bude. Podmínkou pochopitelně bude, aby se jednalo o čistě vojenské cíle. To ale není žádný problém a v ohrožení se tak nejspíše ocitnou jak velitelství, tak sklady, logistické uzly, shromaždiště vojáků nebo systémy protivzdušné obrany jako S-400.

Střela SCALP-EG zavěšená na letadle iZdroj fotografie: MBDA
Střela SCALP-EG/Storm Shadow zavěšená na letadle

Ze zbraní používaných na letadlech v držení Ukrajiny má nejdelší dosah střela Storm Shadow. MBDA na svých internetových stránkách uvádí, že je její dolet více než 250 kilometrů, což znamená, že dosáhne třeba do Voroněže, a v dostřelu je i území Krymu a další místa. Letoun F-16 sice standardně střelu Storm Shadow nepoužívá, ale když se podařilo pro její odpal upravit staré sovětské letouny, u západního letounu to bude mnohem snazší.

Také přesně naváděných pum je několik

Dodaná letadla dají Ukrajině mj. možnost zvýšit počet útoků dalšími zbraněmi, které má k dispozici, neboť pro ně v současnosti nemá dostatek letounů. Mohou to být např. přesně naváděné klouzavé pumy JDAM. Ty mají schopnost zasahovat cíle do vzdálenosti až 72 km, uvádí Airforce-Technology. Letouny F-16 budou nejspíše upraveny i pro přesné francouzské pumy s pomocným raketovým motorem AASM Hammer s dosahem kolem 70 kilometrů.

Francouzská řízená puma AASM-250

Video: francouzská řízená puma umí udeřit jako kladivo na kovadlinu, ale ne vždy dokáže ruský zákopový bunkr zničit

Všechny výše zmíněné zbraně mohou zasahovat cíle, u nichž jsou známy pozice. F-16 má však i plně integrované protiradarové střely AGM-88 HARM, jimiž může útočit na radary protivzdušné obrany, tedy i ty používané systémy S-400. WeaponSystems uvádí, že dosah těchto střel je až 150 kilometrů. Letoun F-16 nicméně může pomoci i jinak – ačkoliv nejsou očekávány vzdušné souboje s ruskými letouny, je schopen ničit řízené střely mířící na cíle na Ukrajině.

Ukrajinští piloti na F-16

Jaká bude podle vás hlavní úloha ukrajinských letounů F-16?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články