Kterak F-22 Raptor tvrdě pohořel ve vzdušném souboji, v němž ho zničil jihokorejský KAI FA-50

Jedná se o dva naprosto rozdílné letouny, z nichž je jeden podstatně horší. A přesto se během cvičení stalo, že poslal vyspělejšího protivníka k zemi.

Jihokorejská stíhačka KAI FA-50 i Zdroj fotografie: Letectvo Korejské republiky
                   

Zeptáte-li se jakéhokoli odborníka na letectví, jaký je v současnosti nejlepší stíhací nebo bojový letoun pro souboj s jiným letadlem, nejspíše bez zaváhání odpoví, že americký Lockheed Martin F-22 Raptor (tedy pokud nepůjde o odborníka ruského, a naopak třeba čínští si kvality letounu uvědomují). A přesto se stalo, že filipínské letectvo při cvičení s americkými kolegy ohlásilo, že jeho KAI FA-50 Golden Eagle poslal F-22 Raptor k zemi. Neznamená to však, že by se mohl tento původem jihokorejský letoun s tím americkým rovnat; nemůže.

Vyspělý letoun proti původně cvičnému

Letouny F-22 a FA-50 jsou téměř neporovnatelné. Ten americký je generace páté s vysokou manévrovatelností, vyspělým radarem, moderními zbraněmi, pokročilou schopností stealth a vysokou rychlostí a doletem, uvádí Airforce-Technology. Naopak jihokorejský, ačkoliv je nadzvukový, byl vyvinutý z původně cvičného KAI T-50 Golden Eagle, konstatuje Airforce-Technology. Nemá navíc schopnost stealth, jeho zbraně a detekční systémy jsou znatelně horší, a třeba radar AESA má jenom ve verzi Block 20, ale tu Filipíny nemají.

Přesto na jednom cvičení jeden FA-50 americký F-22 sestřelil, uvádí EurAsianTimes. Sestřel se mu měl povést střelou s tepelným naváděním, pravděpodobně AIM-9 Sidewinder, a jak dokládají snímky v informacích o sestřelu, vše se stalo na krátkou vzdálenost, kdy na sebe piloti letounů de facto viděli. K dispozici však nejsou žádné další podrobnosti, ani například to, v jaké situaci se k sobě letouny dostaly nebo jaké byly v tu chvíli jejich úkoly.

FA-50 by se k F-22 neměl šanci přiblížit

Výsledky souboje mezi F-22 a FA-50 mohou být nesmírně zavádějící, konstatuje NationalInterest. Jde podle něj hlavně o to, že se filipínský letoun směl k americkému přiblížit, ale v reálné situaci by se to v podstatě nemělo šanci stát. Radar F-22 by FA-50 odhalil na vzdálenost více než 100 kilometrů a pilot amerického letadla by ho byl na tuto vzdálenost schopen zničit, aniž by tomu byl druhý pilot schopen zabránit. Je tedy v podstatě vyloučeno, aby se méně vyspělý letoun v reálném souboji dostal na dohled a použil své méně vyspělé zbraně.

Jihokorejská stíhačka KAI FA-50

První jihokorejská stíhačka KAI FA-50 je menší a smrtonosnější než český Gripen, ve světě může zaujmout silné postavení

Ale i kdyby se na dohled dostal, F-22 by neměl problém se souboji vyhnout, jeho maximální rychlost je totiž Mach 2,25, uvádí Wikipedia, kdežto u FA-50 pouze Mach 1,5 až 1,7 (informace se rozcházejí). Dvoumotorový americký letoun má navíc mnohem větší stoupavost než jihokorejský, a rovněž je obratnější. Sestřel při cvičení je tedy možný spíše jenom za situace, kdy se vyspělejší letoun záměrně na krátkou vzdálenost přiblíží a palbě se vystaví, což ale neříká vůbec nic o schopnostech a výsledcích v ostrém reálném souboji.

FA-50 měl sestřelit F-22

Bylo by podle vás v ostrém souboji reálné, aby FA-50 sestřelil vyspělejší F-22?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články