Íránský stíhací letoun F-5 Tiger se pomalu, ale jistě přibližuje nejnovějším a nejlepším světovým stíhačkám. Co mu k tomu zbývá?

Přestože je íránský stíhací letoun starý už několik desítek let, po jeho vylepšení některých systémů se z něj stává hrozba i pro současné bojové letouny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy v posledních letech roste. Amerika v důsledku toho nasadila své ozbrojené síly na Blízký východ. V nasazení jsou stíhací letouny F-35. Ty by v případě většího konfliktu stály proti íránskému letectvu, které má ve svých řadách i některé nejstarší aktivní stíhačky na světě. Íránské vzdušné síly mají ve své výbavě i čtyři desítky let staré letouny F-4, F-5 a F-14, které jsou proti americkým špičkovým letounům značně zastaralé.

Americké stíhačky F-35 mají známé výhody, ale také i nevýhody

Přestože jsou americké stíhací letouny F-35 modernější, nemusí tento fakt znamenat jasnou převahu. Unikly totiž informace, že F-35 má omezené schopnosti při určitých vzdušných manévrech. Při úhlu náběhu 20 až 26 stupňů tento letoun neměl příliš příznivé vlastnosti. Tento letoun je tedy velmi dobrý na vyhýbání se radaru a špičkovým senzorům, a tím získat příznivou pozici pro odpálení raket dlouhého doletu, avšak v boji na blízko nejsou úplně přesvědčivé.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Starší letouny F-5 mají stále svou sílu

Íránské letectvo má k dispozici stíhací letouny F-5. Ty se řadí do kategorie 3, zatímco moderní F-35 a F-22 je už pátou kategorií. Ve srovnání s těmito moderními stroji jsou F-5 poddimenzované, relativně pomalé a nemají tak dobré letové a manévrovací schopnosti. Tyto letouny se však dají upravit tak, aby se proměnily v nebezpečnou tajnou zbraň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Upgrady systémů mohou starší F-5 posunout na výrazně lepší úroveň

Pomocí nejnovějších upgradů, jako jsou elektronicky snímané radary, výstražné radarové zařízení, plevy, světlice a systém pro infračerveně naváděné střely, jsou schopné F-5 konkurovat americkým stíhacím letounům Super Hornet a F-35. Írán toto vylepšení již provedl na několika modelech F-5, které jsou plně připravené bojovat. Při boji na blízko se tedy konkurenti i přes věkový rozdíl mohou vyrovnat, a svádět rovnocenné souboje.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články