Ruské 3tunové „monstr“ pumy jsou jediné svého druhu na světě, nikdo jiný srovnatelné nemá. Jediná zabíjí až do 260 metrů

Když zasáhne cíl puma s takto mohutnou silou, jsou její destruktivní účinky obrovské. Není však jasné, jaký letoun ji může shazovat, oficiálně pouze jeden.

Puma FAB-3000 i Zdroj fotografie: Uživatel ipernity / Creative Commons / CC BY
                   

U leteckých pum platí jednoduchá rovnice, podle níž je těžší puma ničivější než ta lehčí, jelikož v ní bývá více výbušné náplně. Na některé odolné cíle se proto hodí jenom těžší pumy, protože jim ty lehčí nedokáží ublížit, i když jich na ně dopadne více. Na druhou stranu unese letoun těžkých pum o něco méně a zvládají je pouze některé modely. Opravdovým monstrem je pak mezi pumami sovětská, respektive ruská FAB-3000 vybavená konverzní sadou k jejímu přesnému navedení a klouzání, která je v podstatě jediná svého druhu na světě.

Uvnitř pumy je 1,4 tuny výbušnin

Puma FAB-3000 je právem nazývaná monstrum o hmotnosti 3 tun, které bylo užíváno na strategických bombardérech Tupolev Tu-16 Badger a Tupolev Tu-22M Backfire v Afghánistánu, uvádí InfoBae. V jeho vnitřku je 1 400 kilogramů výbušné náplně, což z ní dělá nejsilnější explozivní pumu na světě. Poloměr ničení tohoto monstra je udáván na 46 metrů, což přežije opravdu málokterý cíl, a fragmenty z ní mohou létat do vzdálenosti až 260 metrů.

Existuje pravděpodobně jediný záběr vydávaný za použití pumy, který je součástí videa níže. Ukazuje, jak puma zasáhla třípatrovou budovu, udává Twz, který zároveň upozorňuje, že není zcela prokázané, že se jednalo opravdu o toto třítunové monstrum. Výbuch je každopádně viditelně velice silný a budovu značně poškodil, i když její část zůstala stát. Tlaková vlna měla však vliv i na několik okolních staveb a také na nich způsobila nemalé škody.

Navádění a let desítky kilometrů

Použitá puma měly být klouzavá, uvádí Tass, což naznačuje, že na ní byla nějaká konverzní sada měnící ji v klouzavou a přesně naváděnou. Rusko používá kit označovaný jako UMPK na různé typy pum, a zprávy naznačují, že i na tuto obří. Součástí je naváděcí sada založená na systému GLONAS nebo GPS a sada vyklápěcích křídel pro klouzání a řízení. Dosah pumy je v desítkách kilometrů, což záleží na výšce a trajektorii letounu použitého ke shozu, uvádí Wikipedia.

Ruská puma UPAB-1500B

„Ukrajina je omráčená pod ničivou silou ruských klouzavých 1,5tunových pum,“ přiznal mluvčí ukrajinského letectva

Není přesně jasné, jaké letadlo Rusko ke shazování pum FAB-3000 s kitem používá. Oficiálně je unese jenom bombardér Tu-22M, ale je velmi nepravděpodobné, že by tento veliký stroj létal blízko dosahu protivzdušné obrany. Nabízí se nějak upravený stíhací bombardér Suchoj Su-34 Fullback, pokud by měl zesílené závěsníky, ale možné je i použití Mikoyan MiG-31K Foxhound, protože ten odpaluje raketu Ch-47M2 Kinžal o hmotnosti 4,3 tun.

Záběry z údajného použití FAB-3000

Jakou další ničivou pumu znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články