Neuvěřitelná síla ruské 3tunové bomby zabíjí až 260 metrů od místa dopadu, neodolá jí většina bunkrů

Obří letecké pumy jsou nesmírně ničivé a téměř nic jim neodolá. Většinou jsou shazovány klasickým způsobem, ale mohou být i  klouzavé a naváděné.

Puma FAB-3000 i Zdroj fotografie: Uživatel ipernity / Creative Commons / CC BY
                   

Pro bombardéry i víceúčelové stroje existuje celá řada pum, které mívají nejčastěji hmotnost zhruba od 250 kilogramů do jedné tuny. Existují však i mnohem větší a ničivější – tou dnes asi nejčastěji užívanou je ruská FAB-1500 těžká 1,5 tuny, která je pomocí sady přeměněna na klouzavou – v aktivní výzbroji je nicméně i ještě hrozivější. Ruské letectvo má k dispozici FAB-3000 s hmotností dokonce 3 tuny, jejíž destrukční účinky jsou děsivé.

3tunové bombě jen tak něco neodolá

FAB-3000 pochází konstrukčně ze Sovětského svazu, i když ten měl ve výzbroji i těžší pumy, o nichž není jasné, zda stále zůstávají ve skladech Ruska. To ale opět vyrábí FAB-3000, která je vzhledem k hmotnosti 3 tuny určena pro strategické bombardéry Tupolev Tu-22 Backfire. K jejímu shazování by nicméně mohl posloužit i stíhací bombardér Suchoj Su-34 Fullback, i když nebyl k jejímu nesení navržen, uvádí Defence-Ua.

Kdyby Rusko začalo tyto těžké pumy opravdu znovu využívat a podařilo se mu je nějakým způsobem vylepšit, mělo by v rukách velmi destruktivní zbraň. ArmyRecognition uvádí, že puma FAB-3000 obsahuje 1 400 kg výbušnin, jejichž síla je tak veliká, že exploze dokáže roztrhat pancíř do vzdálenosti 42 metrů od místa výbuchu, kdežto smrtící střepiny létají až 260 metrů daleko. Takové síle by nebyla schopna odolat většina bunkrů, zvláště těch stavěných v bitevní linii.

FAB-3000 možná může být klouzavá

Možností, jak může Rusko pumu FAB-3000 vylepšit, je změnit ji na klouzavou, soudí Forbes. Ruští konstruktéři s tím již mají zkušenosti, a to za pomoci konverzní sady nazývané UMPK. Její podstatou je připevnění jakýchsi výklopných křídel a řídicích ploch na pumu, která tak po odhození nepadá přímo dolů, ale klouže. Sada navíc obsahuje naváděcí hlavici využívající satelitní navádění, takže je puma většinou navedena na zvolený cíl s přesností několika metrů.

Letecká puma FAB-1500 M54

Rusko útočí na Ukrajinu i 1,5tunovým „klouzavým“ monstrem, které otřese i nejsilnějšími bunkry a obrana je proti němu skoro nemožná

Rusko už takto upravuje pumy o hmotnosti 250 a 1 500 kilogramů, a otázkou je, zda je to možné také u třítunového monstra, protože čím těžší puma je, tím je úprava obtížnější. Puma ale nemusí mít po odhození takový dosah, což je ovšem nutné, aby se letoun držel mimo dosah protivzdušnou obranu. Vyloučeno však není, že by konstruktéři mohli pumu vybavit ještě nějakým přídavným pohonem, čímž by se dala vzdálenost letu o něco prodloužit.

Ruský ministr obrany si prohlíží výrobu pum včetně FAB-3000

Znáte nějakou podobnou pumu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články