Rusko útočí na Ukrajinu i 1,5tunovým „klouzavým“ monstrem, které otřese i nejsilnějšími bunkry a obrana je proti němu skoro nemožná

Jedná se o velice nebezpečnou zbraň, kterou mohou letouny vypustit v relativně bezpečné vzdálenosti od cíle, a ten se proti ní často nemůže bránit.

Letecká puma FAB-1500 M54 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chce-li letectvo využívat schopností pum proti nepříteli se silnou protivzdušnou obranou, musí je vypouštět mimo její dosah. Může sice použít různé střely, ale ty bývají relativně drahé a komplikované na výrobu, což může být problém. Řešením jsou proto klouzavé pumy, a zvláště pak, pokud na ně lze pomocí konverzní sady přeměnit klasické levné gravitační pumy. Rusku se tak podařilo upravit i pumy těžké 1,5 tuny, a dokonce je vylepšit, aby byly přesnější, informoval Defence-Blog.

1,5tunové „klouzavé“ monstrum

Rusko využívá na úpravu klasických pum konverzní sadu označovanou jako UMPK, jíž namontovalo i na jiné 1,5tunové pumy. V minulosti se ovšem stávalo, že s ní nebyly vždy přesné, a také často selhávaly. Novější sada je přitom modernizovaná a montována na pumy FAB-1500 M54, uvádí ArmyRecognition. Ty mají díky tomu mít oproti starším verzím větší dolet a přesnější navádění prostřednictvím satelitní navigace – údajně zasáhnou cíl s přesností 5 metrů. Navíc je lze jenom obtížně zachytit a zničit protivzdušnou obranou.

Pumy FAB-1500 M54 jsou pro svou hmotnost velice ničivé a Rusko jich může mít na skladech značné množství. Vyrábí je totiž už od roku 1954, a nést je mohly různé typy sovětských a ruských letounů, a to včetně taktických bombardérů. Jejich součástí je i vysoce výbušná hlavice o hmotnosti 667 kilogramů, uvádí WeaponSystems, která dokáže srovnat se zemí i vysoce odolné bunkry nebo strhnout veliký dům, a její síla je smrtelná na desítky metrů daleko. V zemi kupříkladu udělá kráter o průměru 25 m a hloubce 6 m, popsal její sílu Defence-Blog.

Z vysoké výšky doletí 70 kilometrů

Web MilIn uvádí, že nová klouzavá 1,5tunová puma dostala větší křídla než předchůdci, a fotografie ukazují i jakýsi aerodynamický kryt na špici. To by mělo prodloužit její dolet, který má být v současnosti kolem 70 km. To samozřejmě platí v případě, že je svržena ve vysoké výšce, tedy zhruba 14 kilometrů. Jejím nosičem pak bude nejspíše Suchoj Su-24 Fencer a Suchoj Su-34 Fullback, který díky tomu nebude tak snadným cílem jako dříve.

Klouzavá puma FAB-500

Ruské 500kg okřídlené klouzavé pumy jsou nespolehlivé a trpí mnoha nedostatky; podceňoval by je ale pouze hlupák

Klouzavé pumy mají kromě relativně nízké ceny i další výhodu, a tou je zmíněná nesnadná obrana proti nim. Nemají totiž žádný pohon, takže nelze použít tepelně naváděné střely, a i když je lze zachytit moderními radary, není takových mnoho a jsou drahé. Puma FAB-1500 M54 navíc není veliká, má jen 2,31 m na délku, a z výšky se na cíl snáší vysokou rychlostí, a dokonce vyšší než jaké dosahují třeba drony, takže na její zachycení ani není moc času.

Pumy FAB-1500 M54 se mění na klouzavé

Jak byste zajistili obranu proti klouzavé pumě s hmotností 1,5 tuny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články