Francouzská raketa SCALP „skalpuje“ i vysoce odolné bunkry vzdálené až 560 km, v námořní verzi doletí dokonce 1 400 km

Řízená střela SCALP dlouhého doletu si dokáže najít cíl i v silně rušeném prostředí a přivodit zkázu i těm nejodolnějším bunkrům. Odpálit ji lze nejenom z letadel.

Řízená střela SCALP / Storm Shadow i Zdroj fotografie: Uživatel Rept0n1x / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní armády potřebují mít ve své výzbroji přesné střely s ničivou hlavicí, aby byly schopné zasahovat cíle na stovky kilometrů daleko a s vysokou přesností. Velká Británie a Francie se proto v 90. letech 20. století pustily do vývoje vlastní zbraně, jejímž výsledkem jsou střely ve Francii označované jako SCALP, které jsou ve Spojeném království označované jako Storm Shadow. Pod oběma přízvisky je má ve výzbroji i Ukrajina, jíž je obě země poskytly.

Střely SCALP je obtížné odhalit

Zbraň má hmotnost 1 300 kilogramů, z čehož tvoří 450 kilogramů hlavice. Vyvinuta byla společnostmi Matra a British Aerospace, ale v současnosti je vyrábí koncern MBDA. Jde o střely pohybující se v malé výšce a s nízkým radarovým odrazem, díky čemuž jsou obtížně zachytitelné radarem, a tedy i nesnadno sestřelitelné, i když to neznamená, že by to nebylo možné. Cíl dokáží zasahovat s mimořádnou přesností.

Řízené střely SCALP / Storm Shadow na letounu Panavia Tornado iZdroj fotografie: Uživatel Davidsmith2014 / Creative Commons / CC BY-SA
Řízené střely SCALP / Storm Shadow na letounu Panavia Tornado

SCALP je poháněna proudovým motorem Microturbo TRI 60-30, který jí dokáže dodat vysokou podzvukovou rychlost až Mach 0,95. Její dosah je až 560 kilometrů, i když například na Ukrajinu a do dalších zemí dodal výrobce exportní verze s dosahem mezi 250 až 300 kilometry. Střela používá k navádění nejen GPS, ale i mapování terénu a termograficou kameru, takže dokáže cíl zasahovat, i když operuje v silně rušeném prostředí. Její hlavice je navržena tak, aby zvládala proniknout i do velmi odolných bunkrů, což také na Ukrajině nejednou potvrdila.

Střely odpalované z evropských letounů

Francouzské střely SCALP a britské Storm Shadow jsou navrženy k odpalování z letadel jako Saab Jas-39 Gripen, Dassault Mirage 2000, Dassault Rafale, Panavia Tornado nebo Eurofighter Typhoon, ale například Lockheed Martin F-35 Lightning II je odpalovat nezvládá. Na Ukrajině byly pro použití této zbraně upraveny původem sovětské taktické bombardéry Suchoj Su-24 Fencer, a kromě Ukrajiny byly střely použity např. v Sýrii nebo Libyi.

Střela Storm Shadow

Ruská protivzdušná obrana je proti střele Storm Shadow spolehlivá pouze na 62 %, odhadl indický analytik Vijainder K Thakur

Francie vyvinula na základě střely SCALP také raketu nazývanou MdCN, jde o námořní verzi odpalovanou z fregat třídy Aquitaine a z ponorek. Tato zbraň má prodloužený dosah, odpalovaná z lodě má dolet až 1 400 kilometrů, z ponorky pak kolem 1 000 kilometrů. Její hlavice byla však zmenšena a má hmotnost kolem 300 kilogramů. Tyto střely použila Francie v roce 2018 k útoku proti syrskému závodu na výrobu chemických zbraní.

Jaké úspěchy těchto střel znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články