Francouzský hypersonický kluzák se spustí k cíli z vesmíru a jako jeden mála může proniknout jakoukoliv protivzdušnou obranou

Francouzský koncept hypersonického kluzáku patří mezi první v Evropě a může znamenat prodloužení „pěsti Paříže“. Pokud to vyjde, obrany proti němu nebude.

Ilustrace indického hypersonického kluzáku i Zdroj fotografie: Saurav Chaudhari / Creative Commons / CC BY
                   

Hlavně Rusko a Čína v uplynulých letech masivně investovaly do vývoje hypersonických zbraní schopných dosahovat nejen vysoké rychlosti, ale zároveň i měnit směr letu, aby se snáze vyhnuly protivzdušné obraně. Jejich zbraně mají být funkční, i když stále zůstává otázka, nakolik jsou spolehlivé – třeba ruské Ch-47M2 Kinžal nejsou tak nesestřelitelné, jak Rusko tvrdilo, ale účinné jsou. Do vývoje nicméně investuje i řada dalších států, a to včetně Francie.

Demonstrátor má za sebou první odpal

Francouzské zbrojené síly se rozhodly pro koncept takzvaného hypersonického kluzáku, který by měl nést označení V-MAX, ale jeho přesné parametry jsou zahaleny tajemstvím. Francouzská agentura pro nákup a technologie má již hotový demonstrátor a v červnu 2023 ho úspěšně odpálila. V současné době jí jde hlavně o získání potřebných technických dat.

Hypersonický kluzák je takový hybrid mezi raketou a letounem. Má speciální tvar, aby vlastně jakoby klouzal a při klesání k zemi neletěl po balistické křivce, protože ta je velmi předvídatelná a střely je na jejím základě možné sledovat a snáze likvidovat. Zároveň má být kluzák schopen měnit směr, což bude jeho trasu činit ještě více nepředvídatelnou. Při rychlosti Mach 5 a vyšší pak bude velmi obtížným cílem.

Kluzák vynese raketa od Ariane

Francouzský kluzák je zbraní typu „boost-glide“, což znamená, že ho nejprve nějaká nosná raketa vynese do vesmíru, odkud se pak bude kluzák spouštět k cíli. Nosnou raketu přitom bude pro francouzské ozbrojené síly dodávat společnost Ariane Group, která v současné době vyvíjí i novou evropskou nosnou raketu Ariane 6.

Umělá inteligence v budoucí armádě, Spojené státy

Vize americké armády je globální a neuvěřitelná: chránit chce celou planetu, technologie vybavit umělou inteligencí a přepsat pravidla

Kdy bude francouzská hypersonická zbraň hotová, zatím není jasné, protože s sebou konstrukce podobných systémů přináší mnoho technických problémů. Při hypersonické rychlosti se povrch hypersonických zbraní silně zahřívá, takže musí být ze speciálních materiálů. Zároveň to ale znamená komplikace v navádění, protože naváděcí systém nemůže být ve špici. I proto panují jisté pochybnosti, jak fungují některé zbraně tohoto typu ve výzbroji určitých zemí.

Vesmírná síť pro sledování hypersonických zbraní

Americká vesmírná satelitní síť uvidí celý svět, doslova. Primárně má monitorovat hypersonické zbraně, využití může mít ale širší

Ovšem nutno podotknout, že ačkoliv je hypersonický kluzák vyvíjen s nějakým výhledem, nikdo nedokáže odhadnout, jaké technologie tu budou za 5 nebo 10 let. Možná do té doby vzniknou účinné obranné systémy, na jednom (a rovnou celosvětovém) už ostatně pracuje Amerika, zatímco Izrael má zase k dispozici střelu Sky Sonic schopnou dohnat i hypersonické střely. Navíc nutno dodat, že Francie není žádný agresor a je tedy nepravděpodobné, že by případně využila kluzák proti svým spojencům nebo k nějakým „nekalým úmyslům“.

Kdy Francie zařadí hypersonický kluzák do výzbroje?

Zdroj: AeroTime
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články