Zničí i rakety „svištící“ Mach 10, izraelská střela Sky Sonic je nečekaně rychlou odpovědí na hypersonické zbraně

Hypersonické zbraně měly neohroženě zdolávat protivzdušnou obranu, třeba v Izraeli by ale nejspíše proti „antistřele“, která je součástí komplexu, nepochodily.

Střela Sky Sonic proti hypersonickým střelám i Zdroj fotografie: Rafael
                   

Ještě před několika měsíci byly hypersonické zbraně považovány za hrozbu, proti níž neexistuje obrana. Znepokojivé to bylo hlavně pro NATO a zejména pro Ameriku, neboť vlastnictví takových zbraní deklaruje Čína a Rusko, a testuje je také Severní Korea, Írán a další země. Ale ukazuje se, že ač mnohé státy vlastní vývoj zbraní trochu zanedbaly, s obranou proti nim je to nejspíše jinak. Hypersonické zbraně by mohla sestřelovat izraelská střela Sky Sonic.

Vlastní protivzdušná obrana Izraele

Ačkoliv má západoasijská země ve výzbroji mj. systém MIM-104 Patriot, jehož verze PAC-2 a PAC-3 si na Ukrajině dokázaly poradit i s ruskými hypersonickými balistickými raketami Ch-47M2 Kinžal, spoléhá se v protivzdušné obraně v posledních letech na systémy vlastní. Ty americké má proto nahradit systém David’s Sling navržený proti balistickým střelám, ale dříve nebylo jasné, zda zvládne i nové hypersonické zbraně. Jeho autor stojí i za známým Iron Domem od společnosti Rafael, a ta přišla s odpovědí zaměřenou přímo na hypersonické zbraně.

Izraelská střela Sky Sonic iZdroj fotografie: Rafael
Izraelská střela Sky Sonic

Jeho základem má být protistřela nazývaná Sky Sonic, což má být raketa se schopnostmi precizně manévrovat a dosahovat vysoké rychlosti. Přesné parametry střely společnost nesdělila, jen skutečnost, že by měla být schopna zachytit i hypersonické zbraně pohybující se rychlostí až Mach 10. Není ale jasné, zda má Sky Sonic výbušnou hlavici, nebo se bude spoléhat na likvidaci nárazem, dle animací má však disponovat dvěma stupni. Za hypersonické jsou přitom označovány zbraně pohybující se vyšší než 5násobnou rychlostí zvuku.

Střela bude součástí integrované obrany

Protistřela by se měla stát součástí vrstvené protivzdušné obrany Izraele, vedle David’s Sling, Iron Dome a laserového Irom Beam. Boj proti hypersonickým zbraním ale samozřejmě není jenom o protistřelách, nejdříve je nutné je detekovat, aby proti nim bylo možné interceptor odpálit. Jaké radary budou k systému náležet, není jasné, ale lze předpokládat, že bude využívat i stávající propojené do jednotné integrované sítě.

Korveta třídy Sa'ar 6

Izrael slaví úspěch, uznávaný Iron Dome míří na vodu jako C-Dome. Mohlo by se jednat o nejlepší protiraketový systém obrany na moři

Že je obrana třeba dokazuje řada zemí, odpálení hypersonické střely oznámil před nedávnem třeba Írán, což je největší soupeř Izraele v oblasti. Není proti divu, že chce mít země obranu co nejrychleji. I když stále není jasné, jak schopná íránská zbraň je, ani jak kvalitní je její navádění, není vhodné ji podceňovat. Vzhledem k úzké spolupráci Izraele a USA není do budoucna vyloučeno, že se země mohu o potřebné technologie podělit, a vývoj dalších obranných systémů ještě urychlit, případně je může Izrael nabídnout ve světě.

Fungování izraelské střely Sky Sonic

Jak nutná je obrana proti hypersonickým zbraním?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články