Veliká inovace z Ukrajiny: rádiový komplex na dronu lokalizuje ruské S-400 na stovky km a pátrat po nich může 24 hodin denně

Unikátní náhrada za nedostatkové letouny dokáže odhalovat pozice systémů i hluboko na území nepřítele. Je přitom relativně levná a snadno nahraditelná.

Ruský systém protivzdušné obrany S-400 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z důležitých – ale laickou veřejnosti spíše opomíjenou schopností moderních armád – je elektronické zpravodajství, které může přispět k získání velice užitečných informací. Vojáci k tomu často využívají speciálně vybavené letouny AWACS s radary i dalšími detektory, což jsou velmi drahé a relativně vzácné stroje. V budoucnu by však mohl některé jejich schopnosti nahradit obyčejný dron, jakým je třeba ukrajinský systém ELINT Gekata.

Sada pro rádiový průzkum na dronu

Myšlenka ukrajinské společnosti Infozahyst je vlastně prostá, i když provedení tak jednoduché nebude. Je založena na ukrajinském dronu PD-2, a firma na svých stránkách uvádí, že na něm je umístěna speciální souprava s rádiovým průzkumným zařízením o hmotnosti 10 kilogramů. S jeho pomocí může obsluha dronu detekovat pozice aktivních radarů a tím pomáhat buď v elektronickém boji, případně rovnou s jejich zničením.

Zadní pohled na systém Gekata iZdroj fotografie: Infozahyst
Zadní pohled na systém Gekata

Radary jsou armádami užívané k detekci různých cílů a neobejdou se bez nich, což platí také o systémech protivzdušné obrany, jakými jsou ruské S-400, S-300, ale i mnohé další. Dron by přitom mohl pomoci s identifikací umístění jejich radarů, a následně jim zajistit rušení nebo zničení. Stačí, když bude letectvo znát přesnou pozici, a může odpálit protiradarovou střelu AGM-88, která se dokáže na takový systém sama navést a zničit ho.

Několik spolupracujících dronů

Defence-UA uvádí, že ke správnému fungování systému je třeba, aby na obloze bylo několik dronů s Gekata, z nichž budou proudit informace do nějakého vyhodnocovacího centra. K zaměření polohy by tedy mohla sloužit triangulace, ale neznamená to, že by se systém zaměřil jenom na polohu jednoho radaru. Sledovat prý dokáže až 200 cílů v úhlu 360 stupňů najednou, a to včetně těch pohybujících se, uvádí MilIn. Dosah je přitom 450 kilometrů.

Několik dronů se může po obloze pohybovat až 12 hodin, takže by dvě sady tedy mohly zajistit neustálé sledování prostoru. Pokud se Ukrajině podaří systém dobře vyladit, mohla by za relativně nízkou cenu získat účinný prostředek proti protivzdušné obraně, kterou by lokalizovala i stovky km na území protivníka. To by dokázalo zajistit třeba větší bezpečí pro letouny operující v blízkosti fronty nebo zefektivnit útoky řízenými střelami.

Prezentace systému Gekata

Jak chytré je používat k detekci radarů speciálně vybavené drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články