Zapomenutý hrdina. Bez Hawkeru Hurricane by RAF bitvu o Británii prohrála a Hitler by triumfoval

Hawker Hurricane je zapomenutý hrdina bitvy o Británii, která byla pro spojenecké síly během 2. světové války zlomovým okamžikem.

i Zdroj fotografie: Airwolfhound / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Po evakuaci u Dunkerque se britská armáda nacházela ve špatném stavu, neboť většinu svého bojového vybavení a techniky zanechala ve Francii. V očekávání německé invaze na britské ostrovy byla mobilizována Home Guard, ozbrojená občanská domobrana, která podporovala britskou armádu. Jak řekl premiér Winston Churchill, Britové se připravovali na zoufalý a osudový boj s Němci na plážích, na polích a v ulicích i v horách.

Ve stínu lvouna

 Převézt armádu přes kanál La Manche však nebyl snadný úkol. Němci si před invazí, kterou pojmenovali operace Seelöwe, tedy lvoun potřebovali zajistit vzdušnou převahu. V červenci 1940 zahájilo Německo leteckou a námořní blokádu Británie s cílem donutit její vládu k jednání o mírovém urovnání. Německá Luftwaffe se zpočátku zaměřovala na pobřežní lodní konvoje, přístavy a doky, ale 1. srpna 1940 byly letecké útoky přesměrována na zneškodnění britského královského letectva.

iZdroj fotografie: Airwolfhound / Creative Commons / CC-BY-SA

Luftwaffe se zaměřila na letiště a infrastrukturu ve snaze porazit RAF na zemi. Úkolem stíhacích pilotů RAF bylo odrazit tyto útoky mnohem početnější německé Luftwaffe. Slovy vrchního maršála letectva Hugha Dowdinga: „Naši mladí muži budou muset sestřelovat jejich mladé muže v poměru pět ku jedné“. Když si dnes vzpomeneme na bitvu o Británii, často si vzpomeneme na elegantní stíhačky Supermarine Spitfire s velkými eliptickými křídly, které se utkávají ve smrtícím vzdušném baletu s německými Messerschmitty Bf 109.

Polozapomenutý symbol

Nebo se jim možná vybaví obraz těch samých krásných Spitfirů, které se prořezávají formacemi střemhlavých bombardérů Luftwaffe Ju 87 Stuka nebo středních bombardérů Heinkel He 111. Ať tak či onak, letoun hrdina bitvy o Británii, který si většina lidí pamatuje, je Supermarine Spitfire. Pravdou však je, že Hawker Hurricane sestřelil během bitvy o Británii více německých letadel než všechny ostatní letouny protivzdušné a pozemní obrany dohromady.

iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC-BY-SA

Prototyp Hawkeru Hurricane poprvé vzlétl v roce 1935 a roku 1937 vstoupil do aktivní operační služby v RAF. Verze Mk I, používaná během bitvy o Británii, měla rozpětí 12,19 metrů, délka trupu byla 9,55 metru a výška 4 metry. Hmotnost prázdné stíhačky byla 2260 kilogramů a maximální vzletová 3651 kilogramů. Maximální rychlost Mk I byla 527 kilometrů v hodině, dolet 684 kilometrů a dostup 10 424 metrů.

Jednoduchý a vražedný

Ačkoli nebyl zdaleka tak hezký jako Spitfire a vypadal spíše jako smutný baset, byl Hurricane díky silnějším křídlům stabilnější při použití své mohutné výzbroje. Ta umožňovala, aby jeho osm kulometů Browning ráže .303 bylo v křídlech namontováno blíže k sobě a blíže ke středu letounu, což umožňovalo přesnější palbu. Přestože byl Spitfire vyzbrojen naprosto stejnými zbraněmi, kvůli elegantnímu, ale tenčímu křídla bylo nutno zbraně montovat dále od trupu a letoun se při střelbě stával nevyváženým.

iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC-BY-SA

Hurricane se svou dřevěnou a látkovou konstrukcí byl také snadnější pro pozemní posádky při opravách a údržbě. Naopak kovová konstrukce Spitfiru znamenala, že k opravám bylo zapotřebí kvalifikovaných kovodělníků. Tento rozdíl v konstrukci také znamenal, že Hurricane mohl být vyráběn rychleji a ve větších počtech než Spitfire. Během bitvy o Británii létalo na Hurricanech 32 stíhacích perutí RAF, zatímco na Spitfirech pouze 19 perutí.

Dokonalá souhra se Spitfirem

To neznamená, že by Spitfire byl horší než Hurricane. Ve skutečnosti byl Spitfire pokročilejším a lepším stíhačem. Ačkoli obě letadla poháněl stejný 27litrový kapalinou chlazený motor Rolls-Royce V-12 Merlin, Spitfire dokázal díky své konstrukci křídla rychleji stoupat a byl daleko více obratnější. V důsledku toho byly Spitfiry zpravidla zaměřeny na zachycení doprovodných stíhaček Luftwaffe, zatímco Hurricany útočily na nepřátelské bombardovací formace. Stručně řečeno, ani Spitfire, ani Hurricane nemohly bitvu o Británii vyhrát samy.  

iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC-BY-SA

Oba letouny se na obloze vzájemně doplňovaly a společně odrážely nápor německých leteckých útoků. Nakonec RAF hlásila 1 542 zabitých posádek a 1 744 zničených letadel, zatímco Luftwaffe hlásila 2 585 zabitých nebo nezvěstných posádek, 925 zajatých a 1 634 zničených letadel v boji. Protože se Hitlerovi nepodařilo získat vzdušnou převahu nad Británií, byl nucen odložit invazi na neurčito. Hurricane, který sestřelil většinu nepřátelských letadel, si vedle Spitfiru zaslouží svůj díl slávy za odvrácení nacistické hrozby.

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články