Čína zničí nepřátelské cíle během několika málo minut. Revoluční bombardér H-6K dostřelí až 3 000 km

Letoun H-6K pomocí hypersonických střel zlikviduje velitelská střediska vzdálená až 3 000 km. V kombinaci se stíhačkami tak může zneškodnit nepřítele ještě před začátkem války.

i Zdroj fotografie: Flickr / Public Domain
                   

V posledních dvaceti letech, kdy se předpokládal přesun vojenských střetů a bojů zejména na oblohu, se světové velmoci (tradičně Čína, Rusko, USA) věnovaly vývoji a vylepšování hypersonických střel. Tyto střely pak země instalovaly do starších letounů, nebo do nově vyvinutých. Čína hypersonickými střelami vyzbrojila kupříkladu bombardér Xian H-6K, jenž podle některých dokonce cvičí s blíže nespecifikovanými stíhačkami a letouny včasné výstrahy.

Hypersonické zbraně jsou zbraněmi budoucnosti

Hypersonické zbraně zažívají rozmach zejména v posledních deseti – dvaceti letech, přičemž je vyvíjí zejména velmoci jako Spojené státy, Rusko nebo Čína. Tyto zbraně se vyznačují tím, že jsou schopny se pohybovat alespoň v pět krát vyšší rychlosti, než je rychlost zvuku (1235 km/h). Se zbraněmi je možné bojovat i v kosmickém prostoru, ačkoliv většina jejich letu (nebo celý let) probíhá v atmosféře.

iZdroj fotografie: Uživatel Guǒ ké jūnshì / Creative Commons / CC BY-SA
Čínská hypersonická střela s plochou dráhou doletu

Čína se rozhodla tyto zbraně implementovat do staršího bombardéru Xian H-6K, který byl do provozu v čínském letectvu zařazen v roce 2009. Letoun představuje vylepšenou verzi stařšího Xian H-6, který je postavený na licenci k sovětskému bombardéru Tupolev Tu-16. Velmoc by měla disponovat celkem 15 bombardéry H-6K, přičemž jejich počet by se měl zvyšovat. Tento letoun je pomalejší a těžkopádnější, proto byl určený k útokům ze zálohy a na větší vzdálenosti

Zničí až 3 000 km vzdálené vojenské taktické uzly

Xian H-6K prošel několika úpravami jako výměnou motorů za výkonnější. Se zvýšením objemu paliva se mu výrazně zvýšil dolet a úpravou prošla i příď trupu. Vzhledem k použití kompozitních materiálů se celkově zesílila jeho konstrukce. Letoun by měl disponovat vylepšenou avionikou, navigací, vylepšeným řízením palby a přesnosti zbraní a vyhledávacím radarem. K jeho obsluze je potřeba čtyřčlenná posádka.

iZdroj: Uživatel Alert5 / Creative Commons / CC BY-SA
Čínský bombardér H-6K

Původně byl H-6K vybavený střelami CJ-10A s konvenčními či jadernými hlavicemi. (Jedná se o první střely dlouhého doletu tohoto typu vyvinuté v Číně.) V poslední době – minimálně od roku 2019 – se však diskutuje o jejich nahrazení hypersonickými střelami. Ty by mohly zničit nepřátelské vojenské uzly vzdálené až 3 000 km. Podle některých zpráv plánuje Čína H-6K nasazovat společně se stíhačkami J-20 využívající technologii stealth.

Válku ukončí ještě před jejím vypuknutím

Kombinace bombardéru s hypersonickými střelami, který má schopnost zničit cíle na velkou vzdálenost, se stíhačkami, které by sestřelily nepřátelské letouny včasné výstrahy, by ukončila válku ještě před jejím vypuknutím. Nepřítel by pozbyl svoji bojovou kapacitu, potažmo možnosti účinně nasadit a řídit své letecké síly. Ovšem pokud by se např. americké stíhačky jako F-22 či F-35 dostaly k H-6K na vzdálenosti 80-160 km, výsledek by nebyl tak jednoznačný.

iZdroj: Flickr / Public Domain
Stíhačka J-20 využívající technologii stealth

Letoun H-6K unese až šest střel, tudíž všech 15 bombardérů, kterými Čína dle dostupných informací disponuje, by zničilo na 90 nepřátelských klíčových vojenských uzlů. Ačkoliv H-6K nemá takový výkon jako americký bombardér dlouhého doletu B-52, není to pro zemi překážka. V současnosti se soustřeďuje na přilehlé oblasti, jako je Jihočínské moře, Tchaj-wan a Japonsko.

Zdroj: The National Interest

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články