Video: sestřelit dron pistolí či útočnou puškou za letu není snadné, v ukrajinském letounu Jak-52 to však možné je

Boj proti dronům lze provádět mnoha způsoby. Tím vcelku netradičním je, pokud po nich střílí z ručních zbraní osádka z paluby tréninkového vrtulového letadla.

Jakolev Jak-52 i Zdroj fotografie: Uživatel VargaA / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho armád se snaží přijít s řešením, jak se co nejefektivněji a zároveň nejlevněji vypořádat s problematikou leteckých dronů. Existují vyspělé zbraně schopné je sestřelovat, ale často jsou velmi drahé. Jako relativně dobrá se ukázala i starší protiletadlová děla a zaváděny jsou i nové technologie, třeba lasery. V případě nutnosti je však možné oprášit i dovednosti desetiletí staré, např. nasadit pomalá vrtulová letadla a střílet na drony z nich.

Cvičný Jak-52 dokázal sestřelit Orlan-10

Video pod tímto článkem ukazuje úspěšný konec operace proti dronu, konkrétně se jedná o ruský průzkumný Orlan-10. Jeho osudem se stal poměrně starý a pomalý tréninkový vrtulový letoun Jakovlev Jak-52. Na záběrech níže je ovšem vidět pouze to, jak ukrajinský letoun krouží kolem již klesajícího průzkumného dronu na padáku. MilIn uvádí, že padák, na němž Orlan-10 běžně přistává, se nejspíše automaticky aktivoval při sestřelení.

Ruský dron Orlan-10 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Ruský dron Orlan-10

ArmyRecognition uvádí že není přesně jasné, jakým způsobem se vlastně osádce letounu podařilo dron sestřelit. Jak-52 má údajně existovat i v několika kusech s namontovaným kulometem, případně raketami, ale v tomto případě se nejspíše nejednalo o takto upravený stroj. Nejpravděpodobnější se tak jeví varianta, že s sebou měl jeden z členů osádky nějakou zbraň, asi pistoli nebo útočnou pušku, s níž na dron z otevřené kabiny střílel. Připomíná to mimochodem první boje letadel z období první světové války.

Hodně starý letoun k nácviku akrobacie

Jak-52 není žádný excelentní bojový letoun, zaveden byl ostatně již v roce 1979 v Sovětském svazu, uvádí Wikipedia. Sloužil přitom jako cvičný pro vojenské piloty a k nácvikům akrobacie. Jde o dvoumístný letoun o délce 7,45 metrů s rozpětím křídel 9,3 metrů, který pohání jeden motor a vrtule. Jeho max. rychlost je 285 km/h, takže je rychlejší než většina menších a středních dronů, a má pádovou rychlost jenom kolem 90 km/h, což mu umožňuje srovnat s nimi rychlost.

Ruský cvičný letoun Jak-130

Ruská transformace cvičného letounu Jak-130 5. generace na úroveň bitevníku Su-25 může být jeho levnou a schopnější náhradou

Orlan-10 je zase ruský dron o maximální vzletové hmotnosti 16,5 kilogramů, délce 2 metry a rozpětí křídel 3,1 metru, uvádí Airforce-Technology. Slouží k leteckému průzkumu a pozorování, ale vyskytly se i varianty s laserovým značkovačem, a může mít také další úlohy. Pohybuje se maximální rychlostí 150 km/h, takže lze tedy říci, že je Jak-52 k jeho stíhání velice vhodný. V ruské armádě má navíc těchto dronů sloužit vysoký počet.

Jak-52 sestřelil Orlan-10

Jak efektivní je nasadit vrtulové letadlo proti dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články