Jaké letouny patří k těm nejrychlejším na světě? Ty nejrychlejší dosahují rychlosti přes 3 Mach

Stíhačky patří k nejrychlejším letounům světa. Některé z nich jsou však schopné dosahovat neuvěřitelných rychlostí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stíhačky jsou dnes na vrcholu moderní technologie a představují jedny z nejpokročilejších a nejsofistikovanějších strojů, jaké kdy člověk vytvořil. Rychlost je jedním z hlavních rysů, které musí mít každá moderní stíhačka, aby se udržela na moderním bojišti. Kromě toho je důležitá také nenápadnost nebo třeba dobrá manévrovatelnost.

Lockheed SR-71 Blackbird

Habu, jak mu přezdívaly jeho posádky, je americký dvoumotorový strategický průzkumný letoun. I přes fakt, že byl vyvinut v 60. letech dvacátého století, je dodnes nejrychlejším vojenským letounem. Je schopen dosahovat ve velkých výškách rychlosti přes 3 Mach, dík které je při průzkumných misích mimo ohrožení. Navíc má konstrukci navrženou tak, aby hůře odrážela radarové záření. Výhodou je také systém protiletadlové raketové obrany, kterým je letoun vybaven.

iZdroj fotografie: USAF / Judson Brohmer/Creative commons/Public domain

MiG-31 Foxhound

Foxhound je dvoumístné nadzvukové stíhací letadlo sovětské výroby. Jeho cílem byla vzdušná nadvláda a měl nahradit stroje MiG-25. Přestože se jedná o těžký stíhací letoun, dokáže v určité výšce dosáhnout rychlosti až 3000 km/h. Mezi její výhody dále patří schopnost boje za jakéhokoli počasí ve dne i v noci. MiG-31 by podle předpokladů měl ve vylepšené verzi sloužit v ruském letectvu minimálně do roku 2030.

iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative commons / CC BY-SA

McDonnell Douglas F-15 Eagle

F-15 Eagle je dvoumotorový americký taktický stíhací letoun. Byn navržen pro vybojování a udržení vzdušné nadvlády. První let této nadčasové stíhačky se uskutečnil v roce 1972 a vyrábí se dodnes. Díky více než 100 vítězstvím v leteckých bojích beze ztrát se řadí mezi nejúspěšnější bojové letouny moderní doby. Mimo USA ji provozuje také Izrael, Japonsko a Saudská Arábie. Jeho konstrukce navíc umožňuje i pozemní útoky. Jeho maximální rychlost je 2665 km/h.

iZdroj fotografie: Alex Beltyukov/ Creative commons/ CC BY-SA

Sukhoi Su-27 Flanker

Sukhoi Su-27 je sovětské super manévrovatelné dvoumotorové stíhací letadlo, které bylo navrženo tak, aby čelilo americkým stíhačkám čtvrté generace, jako jsou F-15 Eagle a F-14 Tomcat.  Je určen pro mise vzdušné převahy a měl spolupracovat s Mig-29. Jeho velkou výhodou je, že je schopen operovat ve velkých i malých výškách a je vhodný i jako doprovodný letoun. Z 680 postavených zůstává většina ve výzbroji ruského letectva a řady dalších vzdušných sil po celém světě. Maximální rychlost tohoto letounu je 2500 km/h.

iZdroj fotografie: Jakub Hałun / Creative commons / CC BY-SA

Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon je jediný evropský stíhací letoun, který se dostal na seznam nejrychlejších vojenských letounů. Tento víceúčelový stíhač, ačkoli byl původně navržen tak, aby plnil spíše roli vzdušné převahy, dosahuje rychlosti až 2495 km/h. Využívá technologie delta křídla v kombinaci s kachním uspořádáním nosných ploch. Dnes je ve výzbroji britských, německých, italských a španělských vzdušných sil a do konce roku 2020 bylo vyrobeno asi 571 kusů.

iZdroj fotografie: Julian Herzog/ Creative commons/ CC BY

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články