Japonské letectvo je jedno z nejlepších na světě. Bez amerických technologií by si však ani neškrtlo

Japonsko se snaží udržovat silnou armádu, letectvo i námořnictvo. Obává se především střetu s Čínou, jejíž vojenská síla neustále roste.

i Zdroj fotografie: James. R. Ferguson / Public Domain
                   

O síle japonských ozbrojených sil se ve světě příliš nemluví, ačkoli jsou impozantní. Země do nich investuje nemalé prostředky. Silné je i japonské letectvo, patří dokonce k nejsilnějším a nejmoderněji vyzbrojeným ve světě. Těží z vynikající kombinace amerických a domácích technologií. Řadu letounů Japonci dokázali vyrobit sami nebo v licenci a vybavit je vlastní elektronikou.

Nejpočetnější jsou stíhačky F-15

Nejpočetnější silou japonského letectva jsou letouny F-15 Eagle, konkrétně varianta označovaná jako F-15J. Byla vyrobena v Japonsku, to vlastně bylo jedinou zemí, která tento typ letadla licenčně vyráběla. Od amerických strojů se v několika ohledech liší. Mají odlišné vybavení pro elektronický boj a další elektroniku, jejich datové spojení je kompatibilní s japonskými pozemními vojsky a samozřejmě postrádají zařízení k nesení jaderných pum.

iZdroj fotografie: Uživatel Z3144228 / Creative Commons / CC BY-SA
F-15J

Těchto letounů má Japonsko dvě stovky. Zhruba polovina z nich je modernizovaná na verzi F-15Js. Stíhačky mají nové radary, které podporují japonské střely vzduch-vzduch dlouhého dosahu AAM-4. Jde o první raketu, která využívá radar AESA k přesnému zaměření. Piloti získají i přilby s technologií, díky které budou moci zaměřit střelu krátkého doletu AAM-5. Střela využívá vektorování tahu.

iZdroj fotografie: Jerry Gunner / Creative Commons / CC BY-SA
F-2

Dále má letectvo necelou stovku letadel F-2, která byla vyrobena v Japonsku ve spolupráci s Lockheed Martin. Podobají se letounům F-16, ale zároveň se v mnoha aspektech vybavení a konstrukce odlišují. I tyto letouny mají vyspělý radar a mohou odpalovat moderní japonské protiletadlové rakety. Kromě toho má Japonsko ještě asi 50 stíhacích letadel F-4 Phantom. Ty ale plánuje v nejbližších letech postupně vyřadit.

Plánovaná výměna za F-35

Phantomy nahradí stíhací letouny páté generace F-35. Japonsko kupuje jak verzi A, která je určena ke startu z klasických letišť, tak plánuje pořídit si i verzi B. Tato letadla mohou startovat a přistávat na krátkých ranvejích. Byla by vhodná k obraně území, která jsou příliš daleko od hlavních japonských ostrovů. Teoreticky by mohla startovat i z dvojice japonských lodí třídy Izumo. V budoucnu by země měla mít až 147 F-35.

iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických / Creative Commons / CC BY-SA
F-35

Kromě těchto bojových strojů má Japonsko i menší flotilu letadel l E-2C a E-2D Hawkeye AWACS, která spolu s pozemními stanicemi navádějí bojová letadla a poskytují jim potřebné informace. Námořnictvo dále disponuje námořními hlídkovými letadly P-3 Orion. Letectvo také provozuje flotilou domácích dopravních letadel Kawasaki C-1 a C2.

Jak hodnotíte japonské letectvo?

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články