JAS 39 Gripen: Spolehlivá švédská stíhačka v českých službách

O Gripenech pravděpodobně slyšel v České republice každý, kromě ochrany našeho vzdušného prostoru se celkem pravidelně objevují také v tom mediálním. Poprvé se o nich v tuzemsku začalo mluvit v roce 2001, tehdy jejich výrobce vyhrál výběrové řízení českého ministerstva obrany.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jejich pořízení nebylo jednoduché, kupní smlouva byla schválena, pak zamítnuta senátem a nakonec přeci jen znovu uzavřena. České barvy má nakonec 14 strojů, které byly v roce 2018 modernizovány. Leasingová smlouva je uzavřena až do roku 2027.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Konkurenční výhodou je nízká cena i nenáročnost údržby

Komplexní letadlo

Gripen je komplexní víceúčelový moderní letoun, což má zakódováno i ve jméně – zkratka JAS je složena z prvních písmen švédských přídavných jmen stíhací, útočný a průzkumný. Kromě českého letectva Gripeny využívají třeba Švédové, Britové, Brazilci nebo Jihoafričané. Základní charakteristiky Gripenů jsou:

  • Maximální rychlost: 2 460 km/h
  • Bojový dolet: 800 km
  • Výzbroj: 27mm automatický letecký revolverový kanon, až 4 rakety či bomby o celkové hmotnosti nejvýše 5 300 kg
  • Dostup: 15 240 m

Levný a nenáročný

Hlavní konkurenční výhodou Gripenu je jeho relativně levný provoz (v porovnání s jinými moderními letadly v této kategorii), a skutečnost, že k dlouhodobému provozu potřebuje díky snadné údržbě velmi málo vyškoleného personálu. I proto jde o vhodný stroj pro české letectvo, které se neúčastní žádných bojových misí a nároky, které na letadla klade, se tak liší například od těch amerických.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Gripeny využívá také naše armáda

Vychytaný software

Gripen se také může pochlubit skvělým software, který najde využitím především při průzkumných misích. V tomto ohledu patří mezi absolutní světovou špičku, alespoň pokud jde o pilotovaná letadla. A pokud jde o bojové využití, navigační systém Gripenů dokáže navádět několik řízených raket vzduch-vzduch zároveň, aniž by se jejich cíle nacházely v zorném poli. Operační systém Gripenů také zajišťuje pokročilou aktivní ochranu proti naváděným raketám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli