Americké bomby JDAM mohou proti Rusku zklamat, nezvládají totiž jeho protiopatření. Inženýři z toho však udělali výhodu

Když se nepříteli daří přesně naváděnou munici rušit, je to veliký problém. Ale po určitých úpravách se najednou může situace dramaticky obrátit.

Příprava pumy JDAM i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Mezi vychvalované západní zbraně určené pro letadla patří přesně naváděné klouzavé pumy JDAM. Ty se podařilo vyvinout z běžných gravitačních bomb za relativně nízkou cenu, a přitom se opakovaně ukázaly jako schopné. Tedy dokud se Rusko nenaučilo jejich GPS signál rušit – bez něj jsou totiž rázem nepřesné. Nemusí to ale trvat věčně.

Navádění, jemuž by rušení nevadilo

Po zkušenostech s rušením naváděcího signálu nejenom pum JDAM, ale i dalších zbraní naváděných prostřednictvím GPS, se americké ministerstvo obrany rozhodlo situaci co nejrychleji a razantně vyřešit. Letecké pumy JDAM totiž patří mezi základní zbraně jeho letectva, ale spoléhají se na ně i mnozí spojenci. Defence-Blog uvádí, že Pentagon proto objednal úpravy navádění nejnovější verze pum JDAM-ER tak, aby nebyly k rušení náchylné.

F-35 zkušebně shazuje pumu JDAM iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
F-35 zkušebně shazuje pumu JDAM

Jak přesně toho konstruktéři dosáhnou, není známo. Nemá se nicméně jednat o jedinou úpravu JDAM-ER, pumy mají dostat ještě další vylepšení. Twz uvádí, že by měl být do naváděcího systému integrován subsystém označovaný jako HOJ, který by uměl vyhledat rušicí signál GPS, přímo se na něj napojit a zničit ho. Navádění by mohlo fungovat i tak, že by se stal zdroj rušení prioritním cílem. To by poté umožnilo dalším pumám zasahovat cíle, na něž míří. Z jinak těžko odhalitelného zdroje se tak stane nepřítelova slabina a pro spojence naopak výhoda.

Z gravitační pumy je klouzavá a naváděná

Pumy z rodiny JDAM jsou vlastně klasické gravitační pumy a JDAM je pouze konverzní sada, která je změní v klouzavé a přesně naváděné. Airforce-Technology uvádí, že jsou tyto sady vyráběny od roku 1998 a používány na různých typech pum až do hmotnosti téměř 1 tuny. Po odhození se tak z pum vyklopí jakási křídla umožňující klouzavý pohyb a mají i řídicí kormidla. Puma může zasáhnout cíl ve vzdálenosti desítek kilometrů, záleží na výšce odhození a její hmotnosti.

Letecké pumy JDAM, Ukrajina

Z hloupé pumy se stala chytrá s dlouhým dosahem: nikdy nemine cíl a je 24krát levnější než Tomahawk. Ukrajina má americkou sadu JDAM

Nicméně pumy s konverzní sadou JDAM-ER existují až od roku 2015. Jejich výhodou je, že zasahují cíle na ještě větší vzdálenost než předchozí typy pum, a to až na 72 km. Konverzní sada je montována na běžnou gravitační pumu Mk 82 o hmotnosti 241 kg, z čehož připadá 89 kilogramů na explozivní náplň, uvádí Wikipedia. Při zásahu dokáže taková puma zničit například menší dům, ale velmi účinná může být rovněž proti skladům a bunkrům.

Testování JDAM-ER

Jaká další ochrana bude proti takovým pumám vhodná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články