Jetpack, který umožňuje člověku létat, může mít i vojenské využití. Ozbrojené síly asijské země ho objednávají

Vznášet se na obloze byl odvěký sen člověka, který umožnily až moderní technologie. Ale ani s nimi to není jednoduché, člověk k létání zrozen není.

i Zdroj fotografie: JetPack Aviation
                   

V případě nějaké krize se ozve hlasitý řev a na místo konfliktu se nečekaně snesou vojáci s připevněnými přístroji, které jim umožňují létat. Zní to možná jako z vědeckofantastického filmu, ale takový je nejspíše záměr ozbrojených sil nejmenované armády v jihovýchodní Asii. Ta si u společnosti JetPack Aviation objednala dva její přístroje JB12 JetPack, jež let člověka opravdu umožňují.

Přístroj je za letu velmi hlučný

Zakázka má hodnotu 800 tisíc dolarů (19,2 milionu korun). Je samozřejmě otázkou, k čemu chce armáda takové přístroje používat. Pravdou totiž zůstává, že jsou neobyčejně hlučné, takže o nějakém překvapujícím útoku ze vzduchu nemůže být řeč. Vyžadují také náročný pilotní výcvik. Člověk má navíc přístroj připevněn na těle. Pokud by chtěl někdo po přistání pokračovat v útoku, musel by se ho samozřejmě nejprve zbavit.

Nejde o žádné lehké zařízení, jeho hmotnost činí 48 kilogramů. Je to pochopitelné, protože stroje schopné zvednout hmotnost člověka a ještě s ním manévrovat musí být silné. V případě JP12 se jedná o šestici proudových motorů. Jejich tah, náklon a změna tahu umožňuje let a manévrování. Člověk, který ho má na sobě, má být schopen dosáhnout rychlosti až 193 kilometrů za hodinu. Systém je navíc postaven tak, aby umožnil let a přistání, i když některá z trysek selže.

iZdroj fotografie: JetPack Aviation
Let s jetpackem

Let po dobu několika minut

Motory jsou poháněny petrolejovým palivem, což je rozdíl oproti dřívějším modelům. Podobné přístroje se konstruktéři pokoušejí vyvinout již několik desítek let, ale většinou se spoléhali na palivo na bázi peroxidu. Tyto přístroje umožňovaly let v délce asi 30 sekund. Vyspělejší JP12 je schopen zajistit vznášení v délce několika minut. Avšak vždy platí, že let bude krátký, protože jeden člověk prostě není schopen unést velké množství paliva, navíc spolu s hmotností jetpacku.

Není to však první pokus o využití přístroje, jenž umožňuje člověku létat, ozbrojenými silami. V roce 2021 například britská námořní pěchota testovala létající oblek od společnosti Gravity Industries. S jeho pomocí mariňák přelétl z jedoucích člunů na loď, kterou by třeba drželi teroristé. Mohl pak svým spolubojovníkům pomoci se na loď dostat a nepřítele tak překvapit. Jednalo se jen o test, oblek ve výzbroji zaveden není.

Zdroj: TechInsider

Jaké vlastnosti by musel mít jetpack, který by byl opravdu vhodný pro armádu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Výhody platební brány pays proti konkurenci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Snižuje riziko rakoviny kůže, je šetrná k srdci a zlepšuje zrak: Proč pravidelně jíst mrkev
adbz.cz
adbz.cz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma