Video: cestu k nouzovému přistání si někdy musí ruský Ka-52 Alligator doslova prostřílet, nad územím nepřítele to ale není snadné

Ka-52 Alligator je tím nejlepším bitevním vrtulníkem, jaký Rusko ve výzbroji má. Odolat má mnoha zbraním, a jak vidno, dokáže bez obtíží přistát i při poškození.

Bitevní vrtulník Ka-52 Aligátor i Zdroj fotografie: Fedor Leukhin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Velikou chloubou ruského letectva byly a jsou moderní vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator považované za jedny z nejvyspělejších bitevních helikoptér na světě. Federace je při zahájení invaze na Ukrajinu poslalo i nad okupované území, kde stroje způsobovaly relativně těžké ztráty, ale zároveň se z nich mnohé nevrátily; nepřítel je zkrátka sestřelil. Jak takový útok Kamov Ka-52 Alligator a jeho následné sestřelování vlastně probíhalo, ukazuje unikátní video přímo z kokpitu vrtulníku z prvního dne ruské invaze.

Vrtulníky útočily na pozice u Hostomelu

Hned na počátku invaze na Ukrajinu zaútočili Rusové na letiště Hostomel poblíž Kyjeva, kam poslali výsadkáře v transportních vrtulnících za podpory bojových helikoptér. Za ty nejmodernější ve výzbroji Ruské federace jsou přitom považovány právě Ka-52 Alligator zavedené v roce 2011, a mnohé se z nich se účastnily právě útoku na Hostomel. Na začátku konfliktu na Ukrajině jich Rusko mělo kolem 200, ale řada jich byla sestřelena nebo poškozena, takže jsou nyní využívány k útokům z větší dálky, přičemž jejich současný počet není znám.

Vrtulník byl navrhnutý tak, aby pokud možno vydržel silnou palbu ze země – i jeho nejcitlivější části tak mají odolat střelám ráže 12,7 milimetrů, i když zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že třeba těžký kulomet dokáže Ka-52 Alligator vážně poškodit. K obraně přitom využívá třeba i dávkovač světlic na odlákání tepelně naváděných střel, a nechybí mu ani systém včasného varování před blížícími se střelami. I přes to se ukazuje, že to v místech se silnou protivzdušnou obranou nestačí, a pakliže je pod útokem z vícero směrů, nemusí to ustát.

Kokpit vrtulníku Ka-52 Aligátor iZdroj fotografie: Fedor Leukhin / Creative Commons / CC BY-SA
Kokpit vrtulníku Ka-52 Alligator

Záběry na videu, na nichž vrtulník útočí na ukrajinské pozice, ukazují, jak to z pohledu osádky vypadá. K zaměření zbraní dochází za pomoci průhledového displeje, na němž jsou zobrazeny všechny potřebné údaje. Vrtulník pravděpodobně opakovaně odpaluje neřízené rakety S8, jichž může nést až 80 kusů. Několikrát také použije dělo, konkrétně je vybaven kanonem Shipunov 2A42 ráže 30 milimetrů se 460 náboji. Vidět naopak není použití protitankových řízených střel 9K121 Vichr ani další výzbroje.

Vrtulníku „dodělala“ střela systému Buk

Ka-52 Alligator je vrtulník o maximální vzletové hmotnosti 11,3 tun a má dvoučlennou osádku. Běžně se pohybuje rychlostí 270 km/h, ačkoliv maximálně může létat až 315 km/h, a jeho bojový dosah je 470 kilometrů. Vrtulníky se tak mohly z Ruska nebo Běloruska dostat až do blízkosti Kyjeva relativně rychle. S čím ale útočící vojáci v době rychlého úderu nejspíše nepočítali, byla ukrajinská protiletadlová obrana; vrtulník na videu přitom nejspíše zasáhla střela z protiletadlového systému Buk, který mj. zasáhl i ruský velitelský letoun Il-22.

Během sestřelení se osádce vrtulníku nic nestalo a pilotovi se podařilo s poškozeným strojem přistát na poli. Jiná ruská helikoptéra pak měla pilota a operátora vyzvednout a přepravit na základnu. Ka-52 Alligator později natočili příslušníci ukrajinských zbrojených sil; na záběrech je zřetelné poškození vrtulníku, ale není jasné, zda bylo způsobeno již při sestřelení, nebo až později. mimo to ale vypadá velmi dobře, takže mohl být nejspíše dobře prozkoumán.

Boj a sestřelení Ka-52 u Hostomelu

Nakolik kvalitní je ruský vrtulník Ka-52 Alligator?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články